Jak napisać wypracowanie z historii? To ważne zagadnienie dla maturzystów, którzy wybrali historię jako jeden z przedmiotów egzaminacyjnych

Jak napisać wypracowanie z historii? Na pewno tak, żeby zyskało jak najwięcej punktów - wszak o wyniki tu chodzi. Należy jednak zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii przy jego pisaniu.

Wypracowanie z historii to przykład dobrego rozplanowania tekstu

Jak napisać wypracowanie z historii na egzaminie maturalnym? Niezależnie od tego, czy będziemy pisać pracę pisemną z historii, języka polskiego czy jakiegokolwiek innego przedmiotu, istotne jest, by unikać powtórzeń, szukać synonimów, użyć logicznej konstrukcji zdania, przechodzić płynnie od jednego tematu do drugiego. Jeśli trudno jest to zaplanować w myślach, można sobie sporządzić osobny konspekt, by ułożyć plan pracy.

Rozpisanie tego, co chce się napisać, może być pomocne niezależnie od tego, czy zadanie maturalne obejmuje sporządzenie konspektu czy też robi się to tylko na własny użytek. Jeśli chodzi o wypracowanie z historii, to przykład tego rodzaju tekstu możemy znaleźć zarówno w poradnikach dla maturzystów jak i w internecie. Niemniej jednak aby wyrobić sobie nawyk poprawnego pisania wypracowań z historii czy innych przedmiotów konieczne jest ich regularne pisanie - praktyka czyni mistrza. 

Zobacz wideo Jak wygląda szkoła w Szwecji? Tu nie ma prac domowych

Wypracowanie: historia. Jak się przygotować?

Na poziomie rozszerzonym matury z historii trzeba napisać wypracowanie. Historia zaś jest przedmiotem trudniejszym niż się wydaje. Przygotowanie do napisania takiego tekstu powinno zacząć się długo przed maturą, bo wymaga znajomości całego materiału dotyczącego przedmiotu historia nauczanego w szkole ponadpodstawowej. Trzeba nauczyć się polemizować z przedstawianymi faktami historycznymi i wysnuwać logiczne wnioski. Na rynku dostępne są książki, w których można znaleźć przykładowe testy do rozwiązania. Na maturze natomiast do wyboru są trzy tematy wypracowań. Dobrze jest przeczytać je uważnie i zastanowić się nad decyzją. Należy wziąć pod uwagę, co tak naprawdę wiemy na dany temat, a nie tylko to, która tematyka bardziej nam odpowiada.

Jak napisać wypracowanie maturalne?

Jeśli ma się nadzieję na znaczną ilość punktów z tej części egzaminu, trzeba wiedzieć, jak napisać wypracowanie maturalne, by osiągnąć jak najlepsze rezultaty. Trzeba mieć świadomość, że długa  wypowiedź pisemna na maturze to możliwość zdobycia 15 z 60 punktów. Jest to więc znaczna część. Aby osiągnąć jak najlepszy wynik należy wybrać temat i mieć pomysł. Praca musi mieć wstęp, rozwinięcie i zakończenie. W pierwszej części należy określić cel, ramy czasowe oraz problematykę, w której można postawić również własną tezę i bronić w dalszej części pracy. Ważne, by na początku dać sygnał, że rozumiemy zagadnienie, którym chcemy się zająć. Rozwinięcie jest najważniejszą częścią pracy. Tutaj trzeba opisać wybrane zagadnienie, prowadzić polemikę, bronić tezy. Całość powinna być ułożona tematycznie i chronologicznie. Zakończenie zaś jest podsumowaniem wcześniejszych wywodów. Każdy akapit to odrębna myśl – należy zachować logiczny wywód i płynnie przechodzić między kolejnymi fragmentami pracy. Jedyną możliwością, by nauczyć się to dobrze robić, jest ćwiczyć – najlepiej pod okiem kogoś, kto jest w stanie obiektywnie ocenić stworzone przez nas literackie dzieło, np. nauczyciela.

Zobacz też: Co się stało z córkami Piłsudskiego? Pierwsza żona nie chciała dać mu rozwodu, gdy były już na świecie

Więcej o:
Copyright © Agora SA