Jak napisać esej? To pytanie stawiają sobie uczniowie szkół średnich, którzy muszą oswoić się z tą formą pisemną. Może ona bowiem pojawić się na egzaminie maturalnym i to nie tylko tym z języka polskiego, ale także np. z języka angielskiego. Jak napisać esej po angielsku? Zasady są podobne. Dalej jest to obszerna praca pisemna, w której poruszamy określone zagadnienie. Ważne, by w treści pozostać neutralnym i unikać stwierdzeń np. "I think" czy "In my opinion".
Podobnie powinno się wystrzegać skrótów. Praca oczywiście powinna zawierać wstęp, rozwinięcie i podsumowanie (zakończenie). Natomiast gdy zastanawiamy się, jak napisać esej po angielsku, można podać kilka sformułowań, które mogą okazać się pomocne, np.:
Tak naprawdę zasady są takie same, jak przy innych esejach. Ten typ tekstu nie ma sztywnych ram. Jednakże rodzaj pracy charakteryzuje się tym, że uważany jest za esej formalny, który wymaga konsekwentnych wywodów logicznych, argumentacji podanej na poparcie tez i precyzję wypowiedzi. Poza tym kryteria są pokrewne do zwykłego eseju. By napisać dobry tekst należy przemyśleć temat, zgromadzić literaturę i inne materiały, rozplanować pracę (np. w formie konspektu) i zastanowić się nad wnioskami. Wiedza, jak napisać esej naukowy, nie różni się bardzo od tej, która potrzebna jest np. maturzystom – istotne jest to, by dobrze wykorzystać posiadane informacje i w ten sposób napisać dobry tekst.
Jak więc już widać, ten rodzaj pracy pisemnej nie jest prosty, więc dobrze jest wiedzieć, jak napisać esej krok po kroku. Teksty te mają głębszą tematykę, więc można wyróżnić kilka rodzajów, np.:
Dlatego też przy nauce pisania dobrze jest zacząć od prostszych prac takich, jak rozprawka. Na początek ustalić trzeba, co jest przedmiotem naszej pracy, czyli dokonać dobrego zinterpretowania tematu. Następnie należy przeanalizować, co wiemy o danym zagadnieniu, jakie mamy wątpliwości czy pytania, jakie zagadnienia przychodzą do głowy. W tym miejscu należy usystematyzować problemy, które mają zostać poruszone. Gdy już pojawią się wszystkie pomysły, trzeba wybrać, jakie tematy są rzeczywiście ciekawe i warte poruszenia i ułożyć je w określonej kolejności – eliminując zbędne wątki. Dla poparcia wybranych tez trzeba wybrać właściwą literaturę i argumentację popierającą preferowany nurt. Następnie chronologicznie i według logicznego procesu myślowego opisać wszystko, by na koniec podsumować wnioski.
Tak więc ta forma jest jedną z najbardziej wymagających, ale i ciekawych w swej treści. Jak napisać esej – przykład i to nie jeden, można z łatwością znaleźć w Internecie. To jednak nie nauczy nikogo właściwego formułowania myśli. Trzeba intensywnie ćwiczyć i pisać, by nauczyć się robić to dobrze. Warto trenować pod okiem nauczyciela lub korepetytora, by unikać błędów i nie wypracować sobie złych nawyków.
Zobacz też: "Pan Tadeusz": plan wydarzeń - jak go napisać? Podpowiadamy!