Szkoła zawiesiła ucznia za paznokcie. "To seksistowskie i zacofane"

Niektóre szkoły wyraźnie określają zasady ubioru w placówce. Nastolatkom często zabrania się zakładania koszulek z obraźliwymi napisami, czy też topów odsłaniających brzuch. Jednak 17-letni Trevor z Teksasu był zszokowany, że został zawieszony za kolorowy lakier na paznokciach. Tylko dlatego, że jest chłopcem.

Do sytuacji, która oburzyła lokalną społeczność, doszło dwa lata temu w Teksasie. Trevor Wilkinson był uczniem ostatniej klasy Clyde High School i wrócił na zajęcia po przerwie związanej ze Świętem Dziękczynienia. Uwagę nauczycieli zwrócił szczegół na paznokciach nastolatka. Chodziło o czarny lakier i ozdobne, wielokolorowe płomienie na płytkach paznokci.

I choć 17-latkowi wydawało się, że to nic ponad stylowy dodatek, wylądował na dywaniku u dyrektora placówki. W gabinecie dowiedział się, że lakier do paznokci jest niezgodny z regulaminem. Ale... tylko w przypadku chłopców. 

Surowe zasady dla nastolatków

Trevor postanowił przestudiować zasady z regulaminu. Zgodnie z nimi, chłopcy nie mogą się malować ani ozdabiać ciała kolczykami. Dziwić może jednak fakt, że restrykcje nie obowiązują dziewczyn. 

"Jeśli uczeń płci męskiej zostanie przyłapany na naruszeniu zasad dotyczących ubioru, będzie miał możliwość naprawienia problemu w szkole" - głosi regulamin. W praktyce oznacza to, że uczniowie powinni mieć możliwość np. zmycia makijażu i wrócenia na zajęcia. Jeśli jednak nastolatek odmówi "naprawienia" sytuacji, regulamin przewiduje zawieszenie go na pozostałą część dnia, dopóki "problem nie zostanie rozwiązany lub rodzic/opiekun nie przyniesie akceptowalnego ubrania na zmianę".

Trevor dostał możliwość zmycia lakieru, ale uznał to za niedorzeczne. Dlatego też dyrektor zdecydował się zawiesić go w prawach ucznia. Na Twitterze nastolatka natychmiast pojawiło się mnóstwo wyrazów wsparcia: "To seksistowskie i zacofane" - pisali internauci. 

"Podwójne standardy"

Komentujący zachęcali nastolatka do wystosowania petycji na Change.org. Wkrótce Trevor opisał tam swoją historię. "Dyrektor powiedział mi, że nie przywróci mnie w prawach ucznia, dopóki nie zmyję paznokci. To kompletnie podwójne standardy. Dlaczego dziewczynom wolno to robić? Szkoła to miejsce, w którym powinny panować zasady wolności słowa i ekspresji. Czuję, że w przypadku mojego liceum, nie miało to nic wspólnego z rzeczywistością. Jestem człowiekiem. Jestem ważny. I nikt nie powinien sprawiać, że czuję się gorszy od moich koleżanek z ławki" - napisał nastolatek. 

Trevor zakończył swoją petycję słowami: "Chciałbym, aby ludzie nigdy nie musieli mieć do czynienia z takimi problemami. Czas na zmiany. Ten czas nadszedł teraz".

Pod wpisem nastolatka pojawiły się setki komentarzy od wspierających internautów. "To niezwykle niesprawiedliwe i śmieszne, że mężczyźni są karani za zwykły lakier do paznokci, podczas gdy ich koleżanki mają prawo do malowania paznokci, jak tylko sobie wymarzą. Każdy powinien mieć prawo ozdabiać swoje ciało tak, jak chce" - pisali komentujący. 

\

Więcej o: