Nauka zdalna po nowym roku? Niestety koszmar rodziców może powrócić

Nauka zdalna po nowym roku? Szkoły muszą zmierzyć się z kilkoma problemami. Rodzice obawiają się, że dzieci zostaną z nimi w domu na dłużej.

Nauka zdalna po nowym roku? Kilka powodów

Nauka zdalna po nowym roku? To największy koszmar rodziców. Pamiętają doskonale przedłużające się lockdowny, narzucone (nierzadko nie do końca sensownie) kwarantanny. Nauka zdalna z powodu pandemii raczej nam już nie grozi. Wszystko wskazuje na to, że co innego może być powodem zamknięcia szkół.

Na nastroje rodziców negatywnie wpływa też fakt, że Ministerstwo Edukacji i Nauki z dużym wyprzedzeniem zabezpieczyło możliwość wprowadzenia nauki zdalnej przez szkoły w każdej chwili. Decyzja jest w gestii dyrekcji konkretnej placówki.

 (Wynika to) z potrzeby uregulowania szczegółowych warunków organizowania i prowadzenia dla uczniów ww. zajęć w sytuacji, gdy nie jest możliwe prowadzenia zajęć w tradycyjny sposób na terenie jednostki systemu oświaty z powodu zawieszenia zajęć ze względu na wystąpienie na danym terenie zagrożenia bezpieczeństwa uczniów

- czytamy w projekcie ustawy dotyczącej zdalnej edukacji.

Przepisy jasno mówią o powodach wprowadzenia nauki zdalnej po nowym roku. Są to:

  • sytuacja epidemiologicznej,
  • zbyt niskiej temperatura w klasach lub na zewnątrz budynku,
  • organizacja imprez ogólnopolskich bądź międzynarodowych,
  • inne, nadzwyczajne zdarzenia, które zagrażają bezpieczeństwu lub zdrowiu uczniów.

Nauka zdalna po nowym roku? Rodzice są przerażeni

Rodzice nie kryją, że wizja nauki zdalnej po nowym roku przeraża. Słyszą też w placówkach, że jest szansa, że nie będzie czym ogrzać klas lekcyjnych. Okazuje się też, że pierwsze placówki już podejmują decyzje, by wprowadzić lekcje zdalne w nowym roku.

Po przerwie świątecznej budynki będą wychłodzone, zanim to się nagrzeje, trochę czasu minie. Choć z tydzień dzieciaki niech będą na zdalnych

- mówi nam w rozmowie mama uczennicy podwarszawskiej szkoły.

Uczniowie otwarcie mówią o tym też w mediach społecznościowych:

Chyba zdalne mamy od przyszłego tygodnia
U mnie w szkole zepsuło się ogrzewanie i jak nie na0rawia do jutra to mamy zdalne
Po świętach idziemy na zdalne

A jak sytuacja wygląda w szkołach waszych dzieci? Wracają do szkół po nowym roku? Podzielcie się, jak wygląda sytuacjach w placówkach w waszych miejscowościach w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA