Nauka zdalna wróci w tych placówkach. W niektórych dzieci już uczą się w kurtkach, a rodzice boją się o to, co będzie zimą

Nauka zdalna to koszmar, do którego rodzice i uczniowie nie chcą wracać. Jednak w niektórych placówkach już takie decyzje zapadały.

Nauka zdalna wróci? Nikt nie chce, ale często nie ma wyjścia

Ceny rosną, ogrzewanie dużych placówek staje się trudne, jeśli nie niewykonalne. Szkoły zaczynają wprowadzać radykalne rozwiązania. Niektóre placówki dopiero o tym myślą, inne już podjęły decyzję. Szkoły i uczelnie wyższe wybierają nauczanie zdalne lub hybrydowe.

Nauka zdalna wróci? Te placówki już podjęły decyzję

Wśród pierwszych placówek, które przeszły na tryb nauki zdalnej są:

  • krakowska Akademia Sztuk Teatralnych, która ogłosiła całkowite przejście na naukę zdalną,
  • Uniwersytet Jagielloński, który zdecydował się na częściowe nauczanie zdalne.

Na miesiąc zostanie zawieszona nauka w Łódzkiej Szkole Filmowej. Nie będzie zajęć w styczniu. Studenci będą mieli przedłużony o miesiąc semestr. Kolejne szkoły dołączają do nauki zdalnej:

Przez pierwsze dwa tygodnie stycznia studenci Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie będą się uczyć zdalnie. Uczelnia chce ograniczyć wysokie koszty energii

- poinformował Polską Agencję Prasową 21 listopada rzecznik uczelni Łukasz Staniszewski.

Zajęcia stacjonarne nie odbędą się więc w terminie 2-15 stycznia. Tyczy się to wszystkich zajęć dydaktycznych przewidzianych programem studiów wyższych, studiów doktoranckich, Szkoły Doktorskiej oraz studiów podyplomowych, kursów dokształcających i szkoleń. Wyłączone są takie kierunki studiów jak: lekarski, pielęgniarstwo, położnictwo oraz ratownictwo medyczne.

Opracowywany jest taki dokument, wkrótce zostanie opublikowany. Przedłużenia nauczania zdalnego raczej na tę chwilę nie przewidujemy

-  wyjaśnił Łukasz Staniszewski i dodał, że nauka zdalna to jeden z elementów strategii oszczędnościowej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego.

Zobacz wideo O ile może wzrosnąć rachunek za gaz, jeśli nie będzie interwencji rządu?

Nauka zdalna wróci? Uczniowie siedzą w kurtkach

Nieciekawie wygląda też sytuacja w Jastrzębiu Zdroju. Uczniowie jednej ze szkół siedzieli na lekcjach w kurtkach. W budynku liceum było zaledwie 14 stopni. Doszło do tego z powodu wyłączenia ogrzewania na kilka dni w okolicy 11 listopada, kiedy to placówka była zamknięta.

Stare mury i ogromna kubatura spowodowały, że szkoła szybko się wychłodziła, ale ogrzać ją było znacznie trudniej

- tłumaczył w rozmowie z Radiem ZET dyrektor liceum Leszek Bernaś.

Szkoła jednak nie planuje na razie nauki zdalnej. Liczy, że sytuacja się unormuje.

Więcej o: