Ceny energii ciągle rosną, a rodzice, nauczyciele i uczniowie obawiają się, że z powodu problemów z ogrzewaniem do szkół wróci nauczanie zdalne. Z opublikowanego przez MEiN projektu ustawy wynika, że placówki będą mogły przejść na tryb zdalny z innych powodów, niż pandemia, na przykład, gdy w klasach będzie zbyt zimno. Tymczasem już pierwsze szkoły borykają się z problemem ogrzania pomieszczeń.
Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
Według rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31 grudnia 2002 r. w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach, w pomieszczeniach, w których odbywają się zajęcia, należy zapewnić temperaturę co najmniej 18 st. C.
Jeżeli nie jest możliwe zapewnienie temperatury, o której mowa w ust. 1, dyrektor zawiesza zajęcia na czas oznaczony, powiadamiając o tym organ prowadzący
- czytamy w paragrafie 17 dokumentu.
Tymczasem w szkole w Jastrzębiu-Zdroju temperatura spadła poniżej 15 st. C, a nadal odbywają się tam zajęcia. Sytuację spowodowało wyłączenie ogrzewania podczas długiego weekendu w okolicy 11 listopada, kiedy szkoła była zamknięta.
Stare mury i ogromna kubatura spowodowały, że szkoła szybko się wychłodziła, ale ogrzać ją było znacznie trudniej
- powiedział dyrektor liceum Leszek Bernaś w rozmowie z Radiem ZET.
Zapewnił wówczas, że sytuacja powoli wraca do normy. Najgorsza sytuacja panowała w sali gimnastycznej oraz na górnych piętrach budynku.
Jest bardzo zimno, siedzimy w kurtkach i marzniemy
- podsumował jeden z uczniów.
Wyłączenie ogrzewania było sposobem na szukanie oszczędność w momencie galopujących cen energii. Niewykluczone jednak, że w trakcie kolejnych weekendów inne placówki także nie będą ogrzewane, co może skutkować znacznym wychłodzeniem budynków po niedzieli.
Na wypadek zimowych przymrozków na wprowadzenie nauki zdalnej zdecydowały się już niektóre uniwersytety, jak np. krakowska Akademia Sztuk Teatralnych (ogłosiła całkowite przejście na naukę zdalną), Uniwersytet Jagielloński (zdecydował się na częściowe nauczanie zdalne) czy Uniwersytet Warmińsko-Mazurski (wprowadzi naukę zdalną 2 do 15 stycznia 2023 roku).