Nie żyje najstarsza uczennica szkoły podstawowej na świecie. Kobieta miała 99 lat

Nie żyje Priscilla Sitienei. Kenijka uważana za najstarszą uczennicę szkoły podstawowej zmarła w swoim mieszkaniu. Podjęła naukę, by zainspirować innych i pokazać, że edukacja jest ważna.

Jak poinformowało BBC, komplikacje zdrowotne u 99-latki pojawiły się w środę, podczas zajęć w szkole. Priscilla Sitienei wraz ze swoimi 12-letnimi kolegami z klasy przygotowywała się do egzaminów, które miały rozpocząć się w przyszłym tygodniu. Zmarła w swoim mieszkaniu.Tragiczną wiadomość przekazał mediom jej wnuk.

Nie żyje najstarsza uczennica szkoły podstawowej na świecie

Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Tata stosuje sprytny trick.Dziecko nie chce brać leków? Tata stosuje sprytny trik "na soczek". "Genialne!"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Priscilla Sitienei dorastała w Kenii okupowanej przez Brytyjczyków i przeżyła walkę o niepodległość swojego kraju. Poszła do szkoły, bo zamierzała zmotywować młode kenijskie matki do kontynuowania nauki.

Chciałam pokazać nie tylko im, ale również innym dziewczynom z całego świata, które nie chodzą do szkoły, że bez edukacji nie będzie żadnej różnicy między nami a kurczakami

- mówiła.

W 2010 roku Kenijka dołączyła do Leaders Vision Preparatory School, ale wcześniej przez ponad 65 lat służyła jako położna w swojej wiosce Ndalat w dolinie Rift. 

Priscilla nazywana przez wielu Gogo (co oznacza babcię w lokalnym języku) w rozmowie z BBC w 2015 roku przyznała, że dopiero nauczyła się czytać i pisać. Jako dziecko nie miała takiej możliwości.

Jako dorosła kobieta, często zaczepiała młodsze od siebie osoby, które nie chodziły do szkoły i pytała je o powód tej decyzji.

Mówiły, że są za stare. Odpowiadałam na to, że skoro ja chodzę do szkoły, to oni też powinni

- twierdziła.

Historia Kenijki została opowiedziana we francuskim filmie "Gogo". Dzięki produkcji Priscilla Sitienei miała okazję odwiedzić Francję i poznać osobiście pierwszą damę Brigitte Macron.

Przed Priscillą najstarszym uczniem w szkoły podstawowej zapisanym w Księdze Rekordów Guinessa był inny Kenijczyk, Kimani Maruge. Poszedł do szkoły w 2004 roku w wieku 84 lat i zmarł pięć lat później.

TortTo miały być wymarzone urodziny. Nagrano reakcję dziewczynki na widok tortu

Więcej o: