Szkoła organizuje rekolekcje adwentowe zamiast lekcji. "Witamy średniowiecze!"

Zespół Szkolno-Przedszkolny w Granowie organizuje rekolekcje adwentowe w czasie zajęć lekcyjnych. Post informacyjny zamieszczony na Facebooku wzbudził wiele emocji. Niestety, tak w rzeczywistości wygląda oddzielenie nauki od wiary. - Widzę, że niektórym naprawdę za mocno wchodzi mszalne wino - napisała pod postem jedna z internautek.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Kościół katolicki niedługo wkracza w okres Adwentu. To czas poprzedzający święta Bożego Narodzenia, który obejmuje cztery niedziele przypadające przed 25 grudnia. Zgodnie z tradycją w tym okresie organizowane są rekolekcje adwentowe, do których coraz częściej dołączają także szkoły. Placówki organizują katechezy z księżmi, a później wyruszają do Kościoła na msze święte. Problem pojawia się w momencie, kiedy rekolekcje organizowane są w czasie zajęć lekcyjnych. Rodzice z pewnością nie są zadowoleni, że ich pociechy opuszczają cenne lekcje. Niestety, placówka w Granowie to nie jedyny odosobniony przypadek, w którym to szkoła organizuje katechezy w trakcie lekcji. Niedawno pisaliśmy także o rekolekcjach wielkopostnych. Takich historii jest mnóstwo. 

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Szkoła organizuje rekolekcje w czasie lekcji. "Niektórym naprawdę za mocno wchodzi mszalne wino"

Na facebookowej stronie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Granowie pojawił się post informujący o tegorocznych rekolekcjach adwentowych "Św. Marcinie wspieraj nasze rodziny", organizowanych razem z Parafią Świętego Marcina w Granowie. Nic w tym dziwnego, gdyby nie fakt, że nauki kościelne wraz z wyjściem do Kościoła odbywają się w czasie zajęć lekcyjnych. Placówka podkreśla, że wszystkie zajęcia rekolekcyjne odbywają się w kościele. Post informacyjny wzbudził sporo emocji. Jedna z internautek śmiało napisała:

Widzę, że niektórym naprawdę za mocno wchodzi mszalne wino.

Szkoła organizuje rekolekcje adwentowe zamiast lekcji. 'Za mocno wchodzi mszalne wino'Szkoła organizuje rekolekcje adwentowe zamiast lekcji. 'Za mocno wchodzi mszalne wino' Facebook, screen: @Zespol Szkolno-Przedszkolny w Granowie

Oburzona maturzystka: Oburzona maturzystka: "Rekolekcje są ważniejsze, niż moja matura. Paranoja"

Nauczyciel: Żyjemy w takich czasach, gdzie na religię uczęszcza mało dzieci. Co w tym czasie będą robili inni?

Postanowiliśmy zapytać nauczyciela z jednej ze szkół podstawowych, jak w jego szkole wygląda kwestia rekolekcji adwentowych. Pedagog przyznał, że w jego placówce rekolekcje nigdy nie zastępowały zajęć lekcyjnych. Z jego relacji wynika, że każdy taki ruch zawsze konsultowany był z rodzicami. 

Dla mnie jest to niepoważne. Żyjemy w takich czasach, gdy na religię uczęszcza mało dzieci. Co w tym czasie będą robili inni? Witamy średniowiecze!

- przyznał i dodał, że dla nie wyobraża sobie takiej sytuacji u siebie w placówce:

Nasza szkoła owszem bierze udział w rekolekcjach, ale nigdy nie są one organizowane w czasie zajęć szkolnych. Szkoła to jedno, a Kościół to drugie.

Plan lekcji z religią w środkuPlan lekcji przeraża rodziców. Cały dzień w szkole i religia w środku

Religia w szkołach jest obowiązkowa? Uczniowie mogą sami decydować

Uczniowie w polskich szkołach aktualnie mają cztery opcje do wyboru: uczęszczanie na religię, udział w lekcjach etyki zamiast religii, zapisanie się na obydwa przedmioty lub na żaden z nich. Już niedługo mogą pojawić się jednak pewne zmiany w tym zakresie. Przemysław Czarnek chce, aby dzieci i młodzież obowiązkowo uczęszczały na jeden z tych przedmiotów - religię albo etykę. 

Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Najwcześniej za dwa lata chcemy wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki

- mówił jakiś czas temu w rozmowie z TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Według ankiety CBOS w grupie wiekowej 18–24 lata liczba praktykujących z blisko 70 proc. w 1992 r. stopniała do 23 proc.

Nowy plan lekcji od września (zdjęcie ilustracyjne)Dni wolne od szkoły 2022 i kontrowersje wokół planów lekcji

Więcej o: