W tej szkole na zaliczenie uczniowie muszą tworzyć karabin. Zdają też egzamin pisemny

Rusznikarze wykazują się bardzo rzadkimi umiejętnościami. Mają umiejętności i uprawnienia, które pozwalają im nie tylko konserwować i naprawiać broń palną, ale też stworzyć własną. To pozwala im na zdanie egzaminu czeladniczego

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

Rusznikarz to osoba, która potrafi naprawiać i konserwować ręczną broń palną i ma odpowiednie uprawnienia, żeby legalnie się tym zajmować. Rusznikarstwo jest zawodem pozaszkolnym i żeby go zdobyć, trzeba ukończyć praktyki czeladnicze i zdobyć tytuł czeladnika lub mistrza. Dawniej w Polsce rusznikarze kształcili się w Gdańsku, Krakowie i Wrocławiu. Dziś jedyna szkoła czeladnicza w naszym kraju znajduje się w Kaliszu. Jest jednocześnie jedną z zaledwie pięciu w Europie. 

Jedyna w Polsce szkoła rusznikarzy

Nauka w TMA1993Group - kaliskiej szkole rusznikarstwa polega na odbyciu półrocznego szkolenia. Adepci, którzy pochodzą z całej Polski (a nierzadko i zagranicy) spotykają się na zjazdach w weekendy i zgłębiają tajniki nowego zawodu. Mają do odbycia wiele zajęć praktycznych, a żeby ukończyć szkolenie, muszą zdać egzamin pisemny, następnie ustny, a potem obronić pracę dyplomową, a ta polega na wykonaniu własnoręcznie karabinka. Każdego roku szkoła wypuszcza około trzydziestu nowych rusznikarzy.

Zobacz wideo Czy kąpiel noworodka zawsze musi być dramatem? Położna udziela wskazówek

Pozwolenie na broń

W Polsce o pozwolenie na posiadanie broni nie jest tak łatwo, jak np. w USA. Zostaje wydane na drodze decyzji administracyjnej, dokładnie trzeba określić, w jakim celu chcemy mieć broń, jaką i w jakiej ilości. Jeśli chodzi o cel, może to być broń do ochrony osobistej, ochrony osób i mienia, do celów łowieckich, sportowych, rekonstrukcji historycznych, kolekcjonerskich, pamiątkowych i szkoleniowych. Osoba ubiegająca się o pozwolenie na posiadanie broni musi przedstawić wiele dokumentów i zdać egzamin teoretyczny, czym potwierdzi znajomość przepisów prawa. Na końcu musi zdać egzamin praktyczny, żeby udowodnić, że potrafi się bronią korzystać.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.