Kiedy jest dzień nauczyciela? Wypada oczywiście 14 października. To już w najbliższy piątek. Dzieci często na początku roku szkolnego szukają tej informacji. Z wcześniejszych lat nauki pamiętają, że tego dnia nie ma zajęć w szkole.
Święto to ma naprawdę długą tradycję. Zostało ustanowione w 1773 roku. Powstała wtedy Komisja Edukacji Narodowej, która miała podobne zadania i obowiązki jak dzisiejsze Ministerstwo Edukacji i Nauki. Oprócz zawiadowania całym szkolnictwem, instytucja ustalała program nauczania, ściśle współpracowała z placówkami oświatowymi.
Na 14 października czekają wszystkie dzieci. To w końcu pierwszy wolny dzień od nauki od początku roku. Ale nie jest to dzień wolny od szkoły. W tym dniu nie odbywają się lekcje, ale dzieci przychodzą do szkół.
W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych
- czytamy uzasadnienie prawne.
Tylko w nielicznych szkołach dzieci zostaną w domach. Każdy dyrektor placówki oświatowej ma do dyspozycji tak zwane dni dyrektorskie. Są to dni, które mogą być wolne od nauki. Dyrektor sam planuje, kiedy będą obowiązywały w jego placówce. Często są wykorzystywane jako wolny dzień po święcie narodowym, na przykład gdy 11 listopada wypada w czwartek, wielu dyrektorów decyduje się zrobić w szkole wolny piątek. W nielicznych szkołach 14 października będzie wolny właśnie z tytułu dni dyrektorskich.