Zamiast Netflixa "CzarnkoFlix". Minister edukacji tworzy platformę streamingową dla uczniów

Multimedialna Edukacja Młodzieży, czyli MeduM albo MEM, to nowy projekt ministra edukacji i nauki. Przemysław Czarnek chce "wnieść nowe, świeże spojrzenie na dotychczas przekazywaną wiedzę" poprzez filmiki z udziałem influencerów oparte na podstawie programowej m.in. historii i teraźniejszości.

Więcej na temat polskich szkół przeczytasz na Gazeta.pl.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek tworzy platformę streamingową połączoną z medium społecznościowym dla uczniów w wieku 12-18 lat, która ma zastąpić im Netflixa i TikToka, a jednocześnie "wnieść nowe, świeże spojrzenie na dotychczas przekazywaną wiedzę". 

Zobacz wideo Czy każde dziecko może być dobre z matematyki?
Zdaję sobie sprawę, że młodzi ludzie nie oglądają telewizji, są na platformach streamingowych. Dlatego zleciłem Narodowemu Centrum Badań i Rozwoju konkurs za 30 mln zł na produkcję kilkuset krótkich czterominutowych filmów o tematyce historycznej, ekonomicznej i kulturowej, które będą zamieszczane i promowane na platformach streamingowych

- zapowiadał w rozmowie z tygodnikiem „Sieci". Filmy mają być dostępne z napisami w języku ukraińskim czy angielskim. Już wiadomo, kto zdobył najwięcej punktów w konkursie i tym samym zajmie się stworzeniem multimedialnych materiałów edukacyjnych oraz dydaktycznych dla młodzieży. 

Religia w szkoleCzy religia jest obowiązkowa? Przed uczniami kolejna zmiana Czarnka

Nowa platforma streamingowa dla uczniów 

Konkurs podzielony był na dwa komponenty, a jego łączny budżet wyniósł 29 mln zł. Na opracowanie platformy streamingowej rząd przewidział 7 mln zł, natomiast 22 mln mają być przeznaczone na produkcję krótkich filmików w następujących obszarach: 

  • Historia Polski (minimum 100 materiałów wideo), na podstawie Historii do klasy IV-VIII szkoły podstawowej oraz Historia wraz z Historią i Teraźniejszością w liceum/technikum
  • Historia muzyki, sztuki, literatury, teatru, sztuk plastycznych i architektury w ujęciu Polskiego Dziedzictwa Narodowego (minimum 100) na podstawie odpowiednik podstaw ze szkoły podstawowej oraz liceum/technikum;
  • Innowacyjność produktów i usług (minimum 30) na podstawie podstaw do przedsiębiorczości w liceum/technikum.

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju wyłoniło już laureatów konkursu. Realizacją projektu Czarnka zajmą się:

  • Fundacja Wspierania Historii Kinematografii Polskiej – 6 988 647,70 zł (stworzenie platformy VoD),
  • Fundacja Wspierania Historii Kinematografii Polskiej – 9 500 000 zł (opracowanie multimedialnych materiałów),
  • Stowarzyszenie Aktywne Beskidy – 7 452 558,14 zł (Multimedialna Edukacja Artystyczna),
  • Stowarzyszenie TOP500 Innovators – 2 890 205 zł (Multimedialne wsparcie nauczania przedsiębiorczości).

Jak zauważa TVN24, prezesem Fundacji Wspierania Historii Kinematografii Polskiej, jest Piotr Mikołajczak, muzyk i producent związany z telewizją rządową oraz wspólnik Jana Marii Tomaszewskiego - kuzyna prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego.

Lekcja wf w szkole (zdjęcie ilustracyjne)Jak napisać zwolnienie z wf? Od września 2022 wprowadzono sporą zmianę

Więcej o: