Kiedy jest dzień nauczyciela? To wolne od nauki? Uczniowie już wkrótce będą mogli odetchnąć od zajęć

Dzień Nauczyciela, a raczej Dzień Edukacji Narodowej - bo tak brzmi oficjalna nazwa święta, to pierwsza dla uczniów okazja, by odetchnąć nieco od nauki. Czy jest to jednak dzień wolny od zajęć i nie trzeba tego dnia iść do szkoły?

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Rok szkolny rozpoczął się na dobre. Chociaż uczniów i nauczycieli w pierwszym semestrze czeka wiele zmian i nowości, kalendarz szkolnych uroczystości nadal funkcjonuje na starych zasadach. Pierwszym świętem, które przypada już w październiku, jest Dzień Nauczyciela

Dzień Nauczyciela 2022 to jeden z tych dni, na które czekają uczniowie. Oficjalnie to święto edukacji, wszystkich pedagogów i ogólnie szkolnictwa w Polsce. W praktyce jednak, dla wielu młodych ludzi chodzących do szkoły - to okazja do oddechu od zajęć, kartkówek i prac domowych. Czy to także dzień wolny w ogóle od szkoły? 

Dzień Nauczyciela 2022. Kiedy wypada?

Dzień Nauczyciela 2022, tudzień - Dzień Edukacji Narodowej 2022, to święto, które ma stałą, określoną datę. Wypada zawsze 14 października. W 2022 r. Dzień Nauczyciela będzie w piątek.

Dzień Nauczyciela 2022. Czy to dzień wolny od szkoły?

Dzień Nauczyciela w Polsce ma stałą datę. W Europie święto to obchodzone jest kilka dni wcześniej - 5 października. Święto swoje początki ma już w roku 1972 roku - w tym okresie powstała także ustawa dotycząca praw i obowiązków nauczyciela.

Dzień Nauczyciela 2022 to dzień wolny od zajęć i pracy pozostałych pracowników oświaty. Mówi o tym artykuł 74 Karty Nauczyciela:

W dniu rocznicy utworzenia Komisji Edukacji Narodowej, 14 października każdego roku, obchodzony będzie Dzień Edukacji Narodowej. Dzień ten uznaje się za święto wszystkich pracowników oświaty i jest wolny od zajęć lekcyjnych.

Zazwyczaj z tej okazji planowane są apele, uroczystości i przedstawienia przygotowane przez uczniów. Formalnie zajęcia często się odbywają, jednak jest to dzień znacznie luźniejszy od pozostałych.

Poza podziękowaniami to także czas składania kwiatów i upominków. Pracownicy oświaty otrzymują także od ministra edukacji narodowej złote, srebrne, brązowe Krzyże Zasługi i medale Komisji Edukacji Narodowej.

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Dzień Nauczyciela i pozostałe święta w roku szkolnym 2022/23

Uczniowski terminarz dni wolnych od szkoły nie zachwyca w tym roku uczniów. Szczególnie w pierwszym semestrze kalendarz nie przewiduje zbyt wiele okazji i świąt. We wrześniu wolne będą tylko weekendy, w październiku przypada Dzień Nauczyciela - 14 października wiąże się z uroczystościami, jednak nie zwalnia z obowiązku pojawienia się w placówce. Pozostały harmonogram prezentuje się następująco:

  • 1 listopada (wtorek) - Wszystkich świętych,
  • 11 listopada (piątek) - święto Niepodległości
  • od 23 grudnia (piątek) do 1 stycznia (niedziela) - zimowa przerwa świąteczna (Boże Narodzenie i Nowy Rok),
  • 6 stycznia (piątek) - święto Trzech Króli,
  • od 16 stycznia do 26 lutego - ferie zimowe. Terminy zależne od województwa,
  • od 6 kwietnia (czwartek) do 11 kwietnia - wiosenna przerwa świąteczna (Wielkanoc),
  • 1-3 maja (poniedziałek-środa) - majówka,
  • 8 czerwca (czwartek) - Boże Ciało.
Więcej o: