Są już ostateczne wyniki matur. Najlepiej poszedł język polski, gorzej z matematyką

Są już ostateczne wyniki matur 2022. Z publikacji Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wynika, że w tym roku egzaminy dojrzałości poszły lepiej niż przed rokiem.

W piątek 9 września Centralna Komisja Egzaminacyjna podała ostateczne wyniki matur 2022. Do egzaminów w terminie głównym i w terminie dodatkowym w 2022 roku przystąpiło 269 490 tegorocznych absolwentów szkół ponadgimnazjalnych (liceów ogólnokształcących, techników oraz branżowych szkół II stopnia) oraz 34 obywateli Ukrainy.

Z dokumentu wynika, że egzamin zdało 89,3 proc. absolwentów liceów, 78,3 proc. absolwentów techników i 32,1 proc. absolwentów branżowych szkół II stopnia.

Tym samym, w tym roku matura poszła lepiej niż przed rokiem. W 2021 świadectwo dojrzałości uzyskało 74,5 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych; 17,7 proc. abiturientów miało prawo do poprawki. Ostatecznie w 2021 maturę zdało 83 proc. absolwentów szkół ponadgimnazjalnych.

Więcej informacji znajdziesz na Gazeta.pl >>>

Matura 2022. Język polski poszedł najlepiej

Wszyscy absolwenci, którzy ukończyli szkołę w 2022 r., obowiązkowo przystępowali do egzaminu maturalnego w części pisemnej z: języka polskiego, matematyki oraz wybranego języka obcego nowożytnego, którym - jak co roku - najczęściej był język angielski. 

Spośród przedmiotów z części obowiązkowej tegorocznym abiturientom najlepiej poszedł język polski. Zdało go 96 proc. zdających (wśród absolwentów liceów 97 proc., wśród absolwentów techników – 94 proc., w wśród absolwentów szkół branżowych II stopnia – 71 proc.). Na drugim miejscu uplasował się język angielski, który zdało 95 proc. (w liceach 97 proc., w technikach – 94 proc., w szkołach branżowych II stopnia – 64 proc.). Egzamin z matematyki z pozytywnym wynikiem ukończyło 86 proc. absolwentów (w liceach 90 proc., w technikach – 80 proc., w szkołach branżowych II stopnia – 35 proc.).

Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer

Brak matury ustnej

W tym roku (podobnie jak w latach poprzednich) nie przeprowadzano matur ustnych poza pewnymi wyjątkami. Należeli do nich uczniowie, którzy musieli przedstawić wynik uzyskany z egzaminu w części ustnej w postępowaniu rekrutacyjnym na uczelnię zagraniczną.

Ile egzaminów trzeba było zdać?

Tegoroczni abiturienci zobowiązani byli przystąpić do trzech egzaminów pisemnych na poziomie podstawowym, jak również musieli zdać przynajmniej jeden egzamin z tzw. przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Maksymalnie można było zdawać sześć egzaminów na poziomie rozszerzonym.

Z tego przepisu w tym roku wyłączono po raz pierwszy jedną grupę zdających. Mowa o absolwentach 4-letniego technikum (z lat 2006–2022) lub branżowej szkoły II stopnia (z 2022 r.), którzy ukończyli branżową szkołę stopnia jako absolwenci gimnazjum. Te osoby nie miały obowiązku przystąpienia do egzaminu z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym, jeżeli tylko uzyskały dyplom potwierdzający kwalifikacje zawodowe albo dyplom zawodowy w zawodzie nauczanym na poziomie technika.

Więcej o:
Copyright © Agora SA