Drugi podręcznik do HiT zatwierdzony przez MEiN. Jest alternatywą dla dzieła prof. Roszkowskiego

MEiN zatwierdziło nowy podręcznik do HiT. Chodzi o książkę "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1." Na dopuszczenie do użytku czeka jeszcze jedno dzieło.

Wraz z rozpoczęciem roku szkolnego 2022/2023 do szkół wszedł nowy przedmiot. Jest nim Historia i Teraźniejszość, która zastępuję dotychczasowe lekcje Wiedzy o Społeczeństwie w podstawowym zakresie w liceach ogólnokształcących, technikach oraz szkołach branżowych I stopnia. Nim rok szkolny zdążył się rozpocząć, przedmiot wzbudził jednak ogromne kontrowersje za sprawą pierwszego podręcznika zatwierdzonego przez resort edukacji.

Drugi podręcznik do HiT zatwierdzony przez MEiN

Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl/.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Treści zawarte w dziele prof. Roszkowskiego przedstawiały skrajnie prawicowe poglądy, jako jedyne słuszne. Autor porównywał feminizm do nazizmu i skrytykował Unię Europejską zarzucając jej lansowanie ideologii gender oraz ateizmu. Do najbardziej oburzających fragmentów należy ten, w którym potępił metodę zapłodnienia in vitro i porównał ją do hodowli. 

Kto będzie kochał wyprodukowane w ten sposób dzieci?

- pytał prof. Roszkowski.

Jak tłumaczył Przemysław Czarnek w rozmowie z Super Expressem to nauczyciele wybiorą jednak, czy i z jakiego podręcznika będą mogli korzystać podczas prowadzenia zajęć. Szef MEiN twierdził, że nikt nie będzie zmuszony do używania akurat dzieła prof. Roszkowskiego.

Do użytku został dopuszczony drugi podręcznik, tym razem Wydawnictw Szkolnych i Pedagogicznych. Chodzi o książkę "Historia i teraźniejszość. Podręczniki. Liceum i technikum. Część 1.", której autorami są Izabella Modzelewska-Rysak, Leszek Rysak, Karol Wilczyński oraz Adama Cisek. Z opublikowanego w piątek wpisu w wykazie podręczników dopuszczonych do użytku szkolnego do kształcenia ogólnego wynika, że rzeczoznawcami podręcznika byli: prof. dr hab. Grzegorz Kucharczyk, dr hab. Mirosław Szumiło i dr hab. Danuta Krzyżyk.

Teraz na dopuszczenie do użytku czeka jeszcze jeden podręcznik przygotowany przez Wydawnictwo SOP Oświatowiec Toruń Sp. z o.o. Tytuł podręcznika brzmi: "Historia i teraźniejszość. Podręcznik dla szkoły branżowej I stopnia".

Należy zaznaczyć, że aby książka stała się podręcznikiem, musi przejść wieloetapową procedurę. Najpierw tzw. prototyp jest wysyłany do MEiN, które wyznacza trzech recenzentów: dwóch wydających opinie merytoryczne i jednego - opinię językową. Opinie mogą być pozytywne, pozytywne warunkowo oraz negatywne. Procedura jest zakończona pozytywnie, po otrzymaniu numeru dopuszczenia.

Więcej o:
Copyright © Agora SA