Matury poprawkowe 2022. Specjalne nadajniki łapką na oszustów. Będą obowiązywać także w maju?

Matura poprawkowa 2022 już za nami. W tym roku do egzaminu poprawkowego miało przystąpić ponad 52 tysiące absolwentów szkół średnich. Centralna Komisja Egzaminacyjna postanowiła wprowadzić narzędzia, które będą zapobiegały oszustwom podczas egzaminu.

Matura poprawkowa 2022. Daty

Matura poprawkowa 2022 odbyła się 23 sierpnia o godzinie 9.00.

Absolwenci w tym samym czasie przystąpią do egzaminów z przedmiotów obowiązkowych, których nie udało im się zdać w maju. Osoby przystępujące do matury poprawkowej będą mogły poznać wyniki już w piątek 9 września, więc wciąż mają szansę na to, by dostać się na wymarzoną uczelnię.

- czytamy na stronie Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.

Przypomnijmy, matury z matematyki nie zdało w tym roku 18 proc. zdających. Do matury poprawkowej 2022 przystąpi ponad 42 tys. zdających. Natomiast matury z polskiego nie zdało 5 proc. maturzystów.

Zobacz wideo Jakie są największe problemy polskiego systemu edukacji?

Matura poprawkowa 2022. Nadajniki, które wykryją oszustów

Zgodnie z ustaleniami TVN24 podczas matury poprawkowej Centralna Komisja Edukacyjna postanowiła przetestować nowe narzędzia do wykrywania oszustw. W niektórych placówkach były zamontowane specjalne nadajniki.

Do losowo wybranych paczek z arkuszami będą wkładane oprócz nich specjalne nadajniki

- wyjaśniał dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej  w rozmowie TVN 24 przeprowadzonej jeszcze na początku wakacji.

One w momencie otworzenia paczki będą wysyłały sygnał do centrum monitoringu, że paczka o danym numerze wysłana do danej szkoły została otwarta przed czasem. Po takim sygnale natychmiast skontaktujemy się z dyrektorem takiej szkoły i wdrożona zostanie procedura sprawdzenia, czy otwarte zostało tylko pudełko, w które zapakowane były arkusze, czy też dyrektor złamał prawo i otworzył również kopertę z arkuszami

- tłumaczył.

Czy będą obowiązywać także w maju? Jest to bardzo prawdopodobne rozwiązanie. Czy zostanie wprowadzone na stałe, dowiemy się już niedługo. Centralna Komisja Egzaminacyjna poinformuje o tym na swojej stronie internetowej.

Więcej o: