Zmiany w nowym roku szkolnym. Na to muszą przygotować się uczniowie. Nie wszystko im się spodoba

Nowy rok szkolny 2022/2023 zbliża się wielkimi krokami. Już niedługo uczniowie zaczną pierwsze zajęcia. Okazuje się, że po wakacjach mogą się oni spodziewać różnych reform. Jakie zmiany w nowym roku szkolnym czekają uczniów?

Perspektywa powrotu do szkoły po dwóch miesiącach wakacji niezbyt podoba się uczniom, zwłaszcza że od września czeka ich wiele zmian. Rok szkolny 2022/2023 to czas reform - pojawi się nowy przedmiot i zmienią się zasady dotyczące zwolnienia z WF-u. Maturzyści zaś przystąpią do nowej matury.

Zobacz wideo Najtrudniejsze rzeczy w szkole według Julii Szponer [Lista Plotka]

Więcej informacji o nowym roku szkolnym znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Zmiany w nowym roku szkolnym 2022/2023. Nowy przedmiot: Historia i Teraźniejszość

Od września w pierwszych klasach liceów i techników pojawi się nowy przedmiot - HiT (Historia i Teraźniejszość), który zastąpi WOS (wiedza o społeczeństwie). Ma on zapoznać uczniów z historią najnowszą, czyli wydarzeniami, które miały miejsce po roku 1945. Wśród zagadnień są między innymi: koronawirus, Smoleńsk, Unia Europejska. Sam podręcznik do HiT wywołuje mnóstwo kontrowersji i wiele szkół nie zamierza z niego korzystać.

W nowym roku szkolnym zreformowana zostanie edukacja dla bezpieczeństwa. Pojawi się więcej elementów związanych z przysposobieniem obronnym. Uczniowie będą uczyli się o wykorzystaniu broni pneumatycznej i kulkowej, cyberbezpieczeństwie oraz o tym, jak reagować w czasie wojny. Część zajęć ma odbywać się na strzelnicy. 

Zmiany w roku szkolnym 2022/2023. Nowe zasady zwolnienia z WF-u

Wcześniej przynoszenie całorocznych zwolnień od lekarza rodzinnego nie było problemem, teraz to się zmieni. Jeśli uczeń nie może ćwiczyć na WF-ie, musi udać się do specjalisty po odpowiedni dokument. 

Ministerstwo ma zamiar wprowadzić reformy, które zapewnią młodzieży pomoc psychologiczną i pedagogiczną. W każdej szkole pracować musi przynajmniej jeden pedagog, psycholog i pedagog specjalny.

Nowa matura 2022/2023

Najwięcej emocji wywołuje`jednak egzamin dojrzałości. Ma być trudniejszy niż poprzednie. Zmieni się układ arkuszów, pojawi się więcej zadań i wydłużony zostanie czas pisania. Wprowadzony zostanie również obowiązek zdawania przedmiotu w formie rozszerzonej. Przykładowe arkusze znajdziemy na stronie CKE.

Więcej o:
Copyright © Agora SA