Wojciech Roszkowski napisał podręcznik do HiT. W przeszłości był europosłem. Co jeszcze o nim wiemy?

Wojciech Roszkowski jest autorem najgłośniejszej ostatnio książki. Chodzi o podręcznik "Historia i teraźniejszość". Kim jest głoszący kontrowersyjne teorie profesor?

Opublikowany niedawno podręcznik "Historia i teraźniejszość" wzbudził wiele kontrowersji. Autorem książki jest profesor Wojciech Roszkowski. Zawarte w książce informacje dla wielu ludzi są szokujące. Historyk twierdzi między innymi, że zapłodnienie metodą in vitro to "hodowla ludzi". Nie brakuje także fragmentów potępiających feminizm, Unię Europejską, a nawet gwiazdy muzyki. Co wiemy o twórcy budzącej tyle emocji publikacji?

Zobacz wideo Czułości Małgorzaty Rozenek i jej psa. Fani zniesmaczeni zachowaniem celebrytki

Wojciech Roszkowski - kim jest autor podręcznika do HiT?

Wojciech Roszkowski przyszedł na świat w 1947 roku. W 1971 roku podjął naukę na Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki w Warszawie. Po ukończeniu studiów pozostał na uczelni w charakterze wykładowcy. Kilka lat później obronił doktorat. W latach 1982 - 1987 wydawał w częściach publikacje, w których opisał dwudziestowiecznej Polski. Tworzył wówczas pod pseudonimem Andrzej Albert.

W 1994 roku profesor objął funkcję dyrektora Instytutu Studiów Politycznych PAN. Po upadku komunizmu jego książki pełniły funkcje podręczników. Roszkowski ma na swoim koncie wiele publikacji z zakresu nauk humanistycznych. Szczególne uznanie zyskała książka "Roztrzaskane lustro. Upadek cywilizacji zachodniej", którą uhonorowano wieloma nagrodami.

W 2004 roku Roszkowski zaangażował się w politykę. Został wybrany posłem do Parlamentu Europejskiego VI kadencji. Naukowiec jest też kawalerem Orderu Odrodzenia oraz Ordery Orła Białego. Ten pierwszy otrzymał z rąk Aleksandra Kwaśniewskiego w 2000 roku, drugi natomiast został mu przyznany przez Andrzeja Dudę w 2020 roku.

Wojciech Roszkowski - "Historia i teraźniejszość"

Podręcznik, którego autorem jest profesor Roszkowski, w 2022 roku został wprowadzony do podstawy programowej szkół ponadpodstawowych. Publikacja od początku wzbudza wiele emocji, głównie za sprawą zawartych w niej kontrowersyjnych tez. Naukowiec krytykuje między innymi lewicę, feminizm, metodę zapłodnienia in vitro oraz wiele innych kwestii. W ten sposób stara się narzucić młodym ludziom "jedyną słuszną wizję świata". Przeciwko dyskryminującym treściom protestuje wielu rodziców oraz uczniów.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.