Nieślubne dziecko ma prawo do chrztu? Księża wyznają konkretne zasady

Nieślubne dziecko ma prawo do chrztu. Mówią o tym jasno zasady Prawa Kościelnego. Jednak księża zazwyczaj utrudniają przyjęcie sakramentu dzieciom par żyjących w konkubinacie. - Chciałam ochrzcić dziecko i ochrzciłam. Ale to, co przeżyłam to moje. Dwie wizyty na plebanii. Dwie godzinne połajanki - opowiada nam Julia.

Nieślubne dziecko ma prawo do chrztu

Nieślubne dziecko, czyli takie, którego rodzice nie przyjęli sakramentu ślubu w kościele, ma jak najbardziej prawo do chrztu. Doświadczenie naszych rozmówców pokazuje jednak, że księża często utrudniają tę sytuację i nie chcą udzielać sakramentu dzieciom rodziców bez ślubu kościelnego.

Nie mamy ślubu. Mój mąż jest ateistą, ja zostałam wychowana w wierze. Chciałam ochrzcić dziecko i ochrzciłam. Ale to, co przeżyłam to moje. Dwie wizyty na plebanii. Dwie godzinne połajanki. Oczywiście, żeby to załatwić musiałam kłamać w żywe oczy. Pierwsze dziecko ochrzciłam, drugiego nie zamierzam.

- dzieli się swoją historią Julia.

Ksiądz robi, co chce. To, co przeżyłam, było uwłaczające. Poszłam z sześciomiesięcznym dzieckiem na rozmowę. Na plebani był tylko wikary. Ksiądz zwyzywał mnie od najgorszych, porównywał do Marii Magdaleny. Intymne pytania o seks z partnerem. Powód? Nie przyjmujemy księdza po kolędzie. Rozmową doprowadził mnie niemal do płaczu. Chcieliśmy ochrzcić dziecko ze względu na naszych rodziców. Skutecznie mnie zniechęcił. Zrobiłam jeszcze jedną próbę. Chciałam dostać zaświadczenie, żeby załatwić chrzest w innym kościele. Nie dostałam, bo… nie przyjmujemy księdza po kolędzie.

- opowiada Klaudia.

Nieślubne dziecko ma prawo do chrztu. Co mówi na ten temat Kodek Prawa Kanonicznego?

Kodeks Prawa Kanonicznego mówi jasno – wszystkie dzieci mają prawo do chrztu.

Do godziwego ochrzczenia dziecka wymaga się: [...], aby istniała uzasadniona nadzieja, że dziecko będzie wychowane po katolicku; jeśli jej zupełnie nie ma, chrzest należy odłożyć zgodnie z postanowieniami prawa partykularnego, powiadamiając rodziców o przyczynie.

- brzmi artykuł 868.

Zobacz wideo Michał Piróg nie chciałby zostać ojcem chrzestnym dziecka Joanny Krupy

Rodzice słyszą odmowę zazwyczaj, gdy:

  • nie mają świadectwa ślubu kościelnego rodziców,
  • nie przyjmują księdza po kolędzie,
  • nie chodzą na msze święte,
  • starsze dzieci nie przyjmowały sakramentów (na przykład bierzmowania czy chrztu)

Nieślubne dziecko ma prawo do chrztu. Co zrobić, gdy dostajemy odmowę?

Jest kilka sposobów, które pozwolą nam ochrzcić dziecko, mimo sprzeciwu księdza z naszej parafii:

  • Rodzice mogą zdecydować się na ślub kościelny (jeśli go nie posiadają),
  • Rodzice mogą spróbować ochrzcić dziecko w innej parafii (ale wówczas trzeba wziąć ze swojej parafii zaświadczenie),
  • Rodzice w niektórych przypadkach mogą odwołać się do Kurii Metropolitarnej. 
Więcej o: