Robiłam zakupy i spojrzałam na ceny zeszytów, kredek i plasteliny. Współczuję rodzicom

Wyprawka szkolna to w dobie inflacji niemały wydatek. Byłam zaskoczona cenami przyborów papierniczych w markecie. Kredki 30 zł, plastelina 15 zł, zeszyt ponad 7 zł, a do tego dochodzą jeszcze koszty podręczników i zeszytów ćwiczeń.

Nowy rok szkolny coraz bliżej, a rodzice powoli zaczynają kompletować wyprawkę dla swoich pociech. W ramach rządowego programu "Dobry Start" mogą ubiegać się o dodatkowe wsparcie wysokości 300 zł. Niestety, wszystko wskazuje na to, że ta kwota jest jedynie kroplą w morzu kosztów.

Byłam zszokowana cenami artykułów papierniczego

Więcej artykułów o tematyce szkolnej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Gdy jedenastolatka chwyciła za mikrofon wszyscy zamarliPoszli z córką na karaoke. Gdy jedenastolatka chwyciła za mikrofon, wszyscy zamarli

Zobacz wideo

Podczas wizyty w supermarkecie zaszłam na dział z przyborami papierniczymi, z zamiarem kupna notesu. W oczy od razu rzuciły mi się porozwieszane reklamy z napisem "powrót do szkoły". Udałam się w tamtą stronę i zauważyłam, że zeszyty, które do niedawna można było kupić za 2 zł, są już towarem deficytowym. Za zeszyt w grubszej oprawie trzeba zapłacić 7,50 zł, zestaw pędzli kosztuje 16,99 zł, a plastelina 15,99 zł. Najbardziej zaskoczyła mnie jednak cena kredek, która wyniosła aż 32,99 zł. Zeszytów trzeba kupić kilkanaście, a do tego dochodzą dodatkowe koszty związane z zakupem plecaka, piórnika, bloków technicznych oraz przyborów takich jak ekierka, linijka, kątomierz oraz cyrkiel. Pomyślałam, że szczerze współczuję rodzicom, szczególnie kilkorga dzieci w wieku szkolnym.

Na drożyznę narzekają też nasi czytelnicy, o czym świadczą komentarze opublikowane pod artykułami na stronie facebookowej eDziecko.pl. Niektórzy przyznali, że odpowiednio wcześniej kupili wyprawkę na wyprzedaży, aby zaoszczędzić.

I będzie coraz droższa ze względu na papier. Cena celulozy poszła w górę o 100 proc.
Ostatnio byłam popularnej księgarni, na środku leżały zeszyty. Cena zeszytu A5 - 12,99 zł. Oczywiście nie dałam się naciągnąć
Ja za plecak dałam 150 zł, tańsze widziałam za 100 zł, jeśli są jeszcze tańsze, to obstawiam, że nie wytrzymają kilku miesięcy, a co dopiero roku szkolnego.
Papier drastycznie drożeje od początku roku
Mam już całą wyprawkę dla syna. Wszystko poszło w górę. Największy szok to cena zeszytów oxford 32-kartkowych - rok temu było maks 3,20 zł za sztukę, a w tym roku ceny wahają się pomiędzy 5 zł a 7,50 za sztukę!!! Ryza papieru ok. 10 zł więcej niż rok temu
Sam plecak, piórnik i worek to koszt ok. 170 zł, na przybory trzeba liczyć drugie tyle

- pisali rodzice.

Dużym wydatkiem są także podręczniki. Oszacowaliśmy, ile orientacyjnie zapłacą rodzice za książki do szkół średnich, bazując na liście pozycji dopuszczonych do użytku podanych na stronie MEiN. Muszą liczyć się z następującymi kwotami:

 • język polski ("Ponad słowami kl.1" - część 1 i część 2 - ok. 73 zł);
 • język angielski ("New Password B2" - podręcznik i ćwiczenia - ok. 127 zł);
 • język II obcy nowożytny, np. niemiecki ( "Komplett plus 1" - podręcznik wieloletni i książka ćwiczeń do języka niemieckiego dla 4-letnich liceów i 5-letnich techników - ok. 52 zł);
 • matematyka ("MATeMAtyka 1" - podręcznik i zbiór zadań - ok. 72 zł);
 • biologia ("Biologia na czasie 1" - podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum - ok. 45 zł);
 • chemia ("To jest chemia ZP" - podręcznik i karty pracy - ok. 68 zł);
 • fizyka ("FIZYKA LO i technikum" - podręcznik - ok. 54 zł);
 • geografia ("Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy" - podręcznik i karty pracy - ok. 64 zł);
 • historia ("Historia. Podręcznik. Zakres podstawowy. Klasa 1. Liceum i technikum" - ok. 45 zł);
 • historia i teraźniejszość ("Historia i teraźniejszość podręcznik dla liceów i techników" - ok. 47 zł);
 • podstawy przedsiębiorczości ("Krok w przedsiębiorczość" - ok. 40 zł).

Przy założeniu, że nauczyciele religii, etyki, muzyki, plastyki oraz informatyki nie będą wymagali podręczników, na książki rodzice licealistów będą musieli wydać około 687 zł.

KredkiKredki archiwum prywatne

PędzlePędzle archiwum prywatne

PlastelinaPlastelina archiwum prywatne

ZeszytyZeszyty archiwum prywatne

Zdjęcie poglądowe.Terapeuta: Istnieje tylko jeden sposób wychowania dzieci, który ma sens

Więcej o: