Nadchodzą zmiany w szkołach. Chodzi o nowe stanowisko. "Poważne utrudnienie"

Ministerstwo Edukacji i Nauki zapowiedziało kolejne zmiany, jakie od nowego roku szkolnego czekają nauczycieli. Chodzi o kwalifikacje tych, którzy będą zatrudnieni na stanowisku pedagoga specjalnego.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

Ministerstwo Edukacji i Nauki poinformowało, że wraz z rozpoczęciem kolejnego roku szkolnego, rozpocznie się pierwszy etap zatrudniania w szkołach i przedszkolach nauczycieli pedagogów specjalnych. Zapowiedziane zmiany ujęto w projekcje nowelizacji rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 r. w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2020 r. poz. 1289). Sprawa dotyczy zarówno przedszkoli, jak i szkół ogólnodostępnych oraz integracyjnych.

Resort edukacji zamieścił informację na ten temat na swojej stronie www oraz na Twitterze. Poinformował tam, kto będzie mógł być zatrudniony na tym stanowisku. Chodzi o nauczyciela, który skończył:

  • jednolite studia magisterskie na kierunku pedagogika specjalna
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego, lub drugiego stopnia, w zakresie pedagogiki specjalnej
  • jednolite studia magisterskie lub studia pierwszego i drugiego stopnia w zakresie pedagogiki oraz ukończony kurs kwalifikacyjny, lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej, lub w zakresie edukacji włączającej.
Zobacz wideo

Będą mieli czas na uzupełnienie kwalifikacji

W projekcie nowelizacji czytamy także, że do 31 sierpnia 2026 r. na stanowisku nauczyciela pedagoga specjalnego będzie można zatrudnić również osobę, która:

  • posiada kwalifikacje do zajmowania stanowiska nauczyciela w przedszkolu i klasach I-III szkoły podstawowej, a ponadto ukończyła studia podyplomowe w zakresie wczesnego wspomagania rozwoju dziecka – dotyczy to przedszkoli ogólnodostępnych i integracyjnych,
  • posiada kwalifikacje do pracy w przedszkolach, szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych określone w przepisach oraz ukończyła kurs kwalifikacyjny lub studia podyplomowe w zakresie pedagogiki specjalnej.

Daje to czas na uzupełnienie kwalifikacji osobom, które nie spełniają wymagań określonych w nowelizowanym rozporządzeni. 

Ułatwienie w pozyskiwaniu nauczycieli

Nie jest to jedyna istotna zmiana. Na stronie resortu czytamy także, że projekt nowelizacji rozporządzenia zmienia też wymagania dotyczące "kwalifikacji nauczycieli przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych zorganizowanych w podmiotach leczniczych". Nauczyciele nie będą już musieli posiadać kwalifikacji w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu

Stanowi to odpowiedź na postulaty od pracowników kuratoriów oświaty, dyrektorów i organów prowadzących te przedszkola, szkoły oraz osób kierujących podmiotami leczniczymi, wskazujące na trudności w pozyskaniu nauczycieli posiadających przygotowanie w zakresie pedagogiki leczniczej lub terapeutycznej. Stanowi to poważne utrudnienie w funkcjonowaniu przedszkoli, szkół i oddziałów specjalnych już istniejących, jak i tworzeniu nowych.

Czytamy tam też, że szczególnie trudna sytuacja występuje w podmiotach leczniczych realizujących świadczenia z zakresu opieki psychiatrycznej dla dzieci i młodzieży.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.