80 proc. nauczycieli nie dostanie podwyżek? Jesienią możliwy spór zbiorowy

Rząd wciąż nie osiągnął porozumienia z nauczycielami w sprawie planowanych podwyżek. Po ostatnim spotkaniu przedstawicieli ZNP z wiceministrem edukacji i nauki Dariuszem Piontkowskim pedagodzy mówią o sporze zbiorowym.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

We wtorek 19 lipca miało miejsce spotkanie przedstawicieli Związku Nauczycielstwa Polskiego z Dariuszem Piontkowskim, wiceministrem edukacji i nauki. To kolejna próba osiągnięcia porozumienia w sprawie planowanych podwyżek dla pedagogów. Niestety i tym razem nie osiągnięto konsensusu. Nauczyciele domagają się teraz spotkania z premierem, nie wykluczają sportu zbiorowego na jesieni.   

Spacer z dzieckiem (zdjęcie ilustracyjne)Za spacer z dzieckiem rodzicom grozi mandat w wysokości 5 tys. zł. Dlaczego?

ZNP chce podwyżek dla wszystkich

Nauczyciele domagają się wzrostu minimalnego wynagrodzenia na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Rząd z kolei chce je przyznać tylko tym pedagogom, którzy rozpoczynają pracę, czyli 20 procentom. Projekt tych zmian w Karcie Nauczyciela trafił teraz do obrad Senatu. 

Bardzo dobrze, że pensja najmłodszych stażem pedagogów pójdzie w górę. Ale nie możemy zgodzić się na zamrożenie płac nauczycieli mianowanych i dyplomowanych. To ok. 80 proc. kadry

– powiedział na łamach "Rzeczpospolitej" Krzysztof Baszczyński - wiceprezes ZNP.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Nie doszło do porozumienia

Po spotkaniu ze związkowcami wiceminister Piontkowski powiedział:

Rozmowy pokazały, że stanowisko związków zawodowych w części kwestii jest inne. Związkowcy proponowali, aby wynagrodzenie nauczycieli wzrosło o 20 proc. na wszystkich stopniach awansu zawodowego. Nie miałem upoważnień, aby tego typu propozycje związkowe przyjąć, stąd nie doszło do uzgodnienia stanowisk między stroną rządową a związkową

– powiedział po spotkaniu Piontkowski. Zapewnił jednak, że nie wszystko jest już przesądzone.  

Przed nami prace nad budżetem na rok 2023. I mamy nadzieję, że w trakcie prac rządowych, a potem parlamentarnych, uda się przeznaczyć dodatkowe środki w budżecie państwa na wzrost wynagrodzenia nauczycieli już na wszystkich stopniach awansu zawodowego

– dodał.

szkoła, uczeńCo zrobić, gdy dziecko nie dostało się do liceum? Rodzice boją się najgorszego

Będzie spór zbiorowy?

Związek Nauczycielstwa Polskiego chce teraz podjąć rozmowy z premierem na temat podwyżek. Związkowcy zapowiedzieli, że jeśli do nich nie dojdzie, w drugiej połowie sierpnia podejmą decyzję o rozpoczęciu sporu zbiorowego.

Nie zapowiadamy strajku, ale też go nie wykluczamy, bo niezadowolenie nauczycieli narasta

– powiedział Krzysztof Baszczyński.

Więcej o: