Najbardziej oblegane kierunki studiów. Aż 32 kandydatów walczy o miejsce na jednej uczelni

Maturzyści już znają swoje wyniki z egzaminów dojrzałości i teraz czekają na wyniki rekrutacji na studia. Niektóre uczelnie ujawniły już, jakie są najbardziej oblegane kierunki w roku akademickim 2022/2023. Wśród nich znalazł się jeden niekwestionowany lider.

W tym roku do egzaminu dojrzałości przystąpiło łącznie 268 257 uczniów. We wtorek 5 lipca Centralna Komisja Egzaminacyjna ogłosiła już oficjalne wyniki matur i okazało się, że świadectwa dojrzałości otrzymało 78,2 proc. zdających. 15,5 proc. nie zaliczyło jednego z tech obowiązkowych egzaminów i będzie mogło przystąpić do poprawki w sierpniu, a 6,3 proc. nie zaliczyło więcej niż jednego przedmiotu obowiązkowego i będzie musiało ponownie przystąpić do matury za rok. Przypominamy, że rekrutacja na studia rozpoczęła się już 6 czerwca, a 19 lipca zostaną ogłoszone jej wyniki. Niektóre uczelnie zdradziły jednak, jakie są najbardziej oblegane kierunki przez tegorocznych absolwentów.

Najbardziej oblegane kierunki studiów

Więcej artykułów o tematyce dotyczącej edukacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Niemowlę (zdjęcie ilustracyjne)Oprah Winfrey: "Zgięła mnie wpół i sprała tak mocno, że spuchłam"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Najpopularniejszym kierunkiem studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim okazała się psychologia na Wydziale Filozoficznym. Zarejestrowało się na nią aż 2475 osób. Tuż za nią zalazło się prawo z 1837 kandydatami oraz psychologia na Wydziale Zarządzania, na którą zapisało się 1589 osób. W przypadku kierunków, gdzie na jedno miejsce przypada najwięcej kandydatów, również przoduje psychologia (20,63 os./msc.). Niełatwo dostać się także na ekonomię (16 os./msc.), japonistykę (15,57 os./msc.) oraz kierunek lekarsko-dentystyczny (11,85 os./msc).

Psychologia cieszy się największym zainteresowaniem także na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, gdzie zapisało się 2117 osób. Tuż za nią znalazło się prawo, na które przypada 1584 chętnych oraz filologia angielska, którą wybrało 1389 absolwentów szkół średnich. Liderem wśród kierunków, na które najtrudniej się dostać także została psychologia (17,64 osób na miejsce). Za nią znalazły się filologia koreańska (16,92 os./msc.), zarządzanie i prawo w biznesie (13,83 os./msc.) oraz filologia norweska (12,54 os./msc.)

Jeszcze więcej osób walczy o przyjęcie na psychologię na Uniwersytecie Wrocławskim, gdzie zgłosiło się aż 3244 kandydatów. Na jedno miejsce na tym kierunku przypada 32,4 kandydatów. Dużym zainteresowaniem cieszyły się także koreanistyka (28 os./msc.), komunikacja wizerunkowa (19 os./msc.) oraz anglistyka (14 os./msc.).

Ten sam kierunek króluje na Uniwersytecie Łódzkim, gdzie na jedno miejsce na psychologii przypada 16 osób. Za nią znalazły się biologia kryminalistyczna (ponad 11 os/msc.), zarządzanie oraz filologia angielska (ponad 10 os./msc.).

Ksiądz (zdjęcie ilustracyjne)Warunki dla rodziców chrzestnych. Ksiądz może zadać intymne pytanie

Więcej o: