Ile kosztuje wyprawka szkolna do liceum? 300 zł od rządu to w obliczu inflacji małe pocieszenie

Sprawdziliśmy, ile kosztuje wyprawka szkolna do liceów i techników. 300 zł w ramach programu "Dobry Start" to małe pocieszenie wobec galopującej inflacji i rosnących cen papieru. Wystarczy zaledwie na zakup kilku podręczników.

Rządowy program "Dobry Start" gwarantuje 300 zł jednorazowego wsparcia dla wszystkich uczniów rozpoczynających rok szkolny. Rodziny otrzymują środki bez względu na dochód, a nabór wniosków o ustalenie prawa do świadczenia na rok szkolny 2022/2023 ruszył 1 lipca. Sprawdziliśmy przybliżoną cenę podręczników do liceów i techników. Okazuje się, że 300 zł pokryje koszty zakupu zaledwie kilku książek.

Ile kosztuje wyprawka szkolna do liceów i techników?

Więcej artykułów o tematyce szkolnej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Wódka to podstawa, ale na weselach jest także miejsce na pokazy barmańskie i drinki specjalnie skomponowane na tę okazję.Wynajęli barmana na wesele. Tłum dzieci przyblokował kolejkę. "To była masakra"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

W planie nauczania uczniów szkół ponadpodstawowych w roku szkolnym 2022/2023 znajdują się następujące przedmioty, do których nauczyciele mogą wymagać podręczników: język polski, język angielski, język II obcy nowożytny, matematyka, biologia, chemia, fizyka, geografia, historia, historia i teraźniejszość, podstawy przedsiębiorczości, religia lub etyka. Podręczniki dopuszczone do użytku dla każdego z tych przedmiotów przedstawiono na stronie podreczniki.men.gov.pl/.

Na podstawie wykazu ze strony MEiN oszacowaliśmy, że za przykładowe podręczniki trzeba zapłacić określone kwoty:

  • język polski ( "Ponad słowami kl.1"  - część 1 i część 2 - ok. 73 zł);
  • język angielski ("New Password B2" - podręcznik i ćwiczenia - ok. 127 zł);
  • język II obcy nowożytny np. niemiecki ( "Komplett plus 1" - podręcznik wieloletni i książka ćwiczeń do języka niemieckiego dla 4-letnich liceów i 5-letnich techników - ok. 52 zł);
  • matematyka ("MATeMAtyka 1" - podręcznik i zbiór zadań - ok. 72 zł);
  • biologia ("Biologia na czasie 1" - podręcznik dla liceum ogólnokształcącego i technikum - ok. 45 zł);
  • chemia ("To jest chemia ZP" - podręcznik i  karty pracy - ok. 68 zł);
  • fizyka ("FIZYKA LO i technikum" - podręcznik - ok. 54 zł);
  • geografia ("Oblicza geografii 1. Zakres podstawowy" - podręcznik i karty pracy - ok. 64 zł);
  • historia ("Historia. Podręcznik. Zakres podstawowy. Klasa 1. Liceum i technikum" - ok. 45 zł);
  • historia i teraźniejszość ("Historia i teraźniejszość podręcznik dla liceów i techników" - ok. 47 zł);
  • podstawy przedsiębiorczości ("Krok w przedsiębiorczość" - ok. 40 zł).

Za same podręczniki do szkół ponadpodstawowych rodzice będą musieli zapłacić około 687 zł, przy założeniu, że nauczyciele religii, etyki, muzyki, plastyki oraz informatyki nie będą wymagali podręczników. Przypominamy, że zgodnie z polskim prawem to nauczyciel wybiera podręcznik do danego przedmiotu. To on również decyduje, czy w ogóle chce używać podręcznika do przekazywania wiedzy. Może się również zdarzyć, że nauczyciel będzie wymagał od uczniów zakupu dodatkowych zeszytów ćwiczeń.

Wydatki rodziców w związku ze zbliżającym się rokiem szkolnym nie ograniczają się jednak jedynie do książek. Według gospodarczego portalu wnp.pl papier w tym roku zdrożał trzykrotnie, a oprócz podręczników należy kupić także zeszyty. Właściciel sklepu papierniczego w rozmowie z dziennikarką TVN przyznał, że ceny przyborów papierniczych rosną w zastraszającym tempie, a wielu dostawców sygnalizuje podwyżki od sierpnia i września. Obecnie za zeszyt A5, który ma 60 stron, zapłacimy ok. czterech zł. Drożej, jeżeli będzie on w twardej oprawie. Przy założeniu, że w ciągu roku na każdy z 15 przedmiotów trzeba będzie kupić dwa zeszyty, rodzice będą musieli zapłacić dodatkowo ok. 120 zł. Do tego dochodzą ceny piórników, bloków technicznych i rysunkowych, farb plakatowych, papieru ksero, kredek, cyrkli oraz przyborów szkolnych (ekierka, linijka, kątomierz).

Rodzice, którzy chcą zaoszczędzić, powinni pamiętać o tym, że nie trzeba każdego roku, kupować nowych przyborów szkolnych. Kredki, długopisy, piórniki i inne przedmioty, które się nie zużyły, mogą służyć dziecku dłużej niż dwa semestry. Ponadto warto rozważyć zakup książek z drugiej ręki - o ile szkoła nie wymaga najnowszych wydań. 

Ząbkująca dziewczynka płakała i pokładała się po podłodze. Pies uspokoił ją w kilka minutZąbkująca dziewczynka płakała i pokładała się po podłodze. Pies uspokoił ją w kilka minut

Więcej o: