Uczeń przeszedł na ty do nauczycieli: Hej Marek, kiedy gramy w nogę? Nagranie hitem tiktoka

Dni otwarte przestały wystarczać. Dziś o przyjaznej atmosferze w szkołach świadczy to, jak prezentuje się w mediach społeczenościowych. Szkolną codzienność pokazuje na TikToku między innymi II LO w Koninie. Filmik, w którym jeden z uczniów zaczyna zwracać się do nauczycieli po imieniu stał się hitem internetu.

Dobry kontakt z nauczycielami staje się dla wielu osób priorytetem przy wyborze szkoły. Jeden z uczniów z II Liceum Ogólnokształcącego w Koninie postanowił jeszcze bardziej przełamać dystans i zacząć zwracać się do grona pedagogicznego po imieniu. Reakcje były zaskakujące!

Uśmiech to podstawa

Choć wydaje się, że w kontaktach z nauczycielami musi zostać zachowana pewna hierarchia, a jej naruszenie nie będzie mile widziane, większość nauczycieli na nagłe skrócenie dystansu reagowała z uśmiechem. Od dezorientacji, po uprzejmą odpowiedź - niezależnie od szybkości reakcji zachowanie ucznia przyjmowano pozytywnie. Pytał o sprawy codzienne, jak termin wycieczki szkolnej czy też planowaną dyscyplinę na lekcji WF-u np. "Hej Marek, kiedy gramy w nogę?". Zmiana jednego drobnego elementu, jakim było przejście na ty, znacząco zmodyfikowała jednak podejście obu stron.

"Cześć Jasiu, zgłaszam nieprzygotowanie!"

Niektórzy nauczyciele wykazali się sporym dystansem i na żartobliwy zwrot również starali się odpowiedzieć żartem. Jeden z belfrów, pan Jan, na rzucone w jego stronę "Cześć Jasiu, zgłaszam nieprzygotowanie" z uśmiechem spogląda w kamerę i proponuje ocenę niedostateczną, odpowiadając: "Jedynka, nie?". Najwięcej luzu okazali wuefiści, przyzwyczajeni do swobodniejszych relacji z uczniami dzięki wspólnym rozgrywkom. Część grona pedagogicznego, zapytana o samopoczucie, potwierdziła, że czuje się dobrze, zupełnie nie zwracając uwagi na niecodzienny zwrot. Nie wszystkim biorącym udział w tym specyficznym eksperymencie dopisywał humor.

"Nie możesz tak do mnie mówić"

Podobno to wyjątek potwierdza regułę. Nie inaczej było w przypadku reakcji nauczycieli. Z kilkunastu osób, które pojawiły się w TikToku II LO, tylko jedna zwróciła uwagę na niewłaściwy zwrot do osoby, do której uczniowie zwykle zwracają się w sytuacjach oficjalnych. "Ale ty nie możesz tak do mnie mówić" - kwituje na nagraniu wyraźnie zaskoczony pan Sławomir. Uczeń nie poniósł jednak poważnych konsekwencji. Pod koniec można zauważyć, jak nauczyciel mimo wszystko się uśmiecha.

Jak zareagowali użytkownicy TikToka?

Filmik II LO w Koninie zdobył prawie pół miliona reakcji, i ponad 11 tys. udostępnień i 5 tys. komentarzy. Wśród nich trudno doszukać się negatywnych opinii. Zdecydowana większość młodych osób z zazdrością wypowiada się o pozytywnym podejściu nauczycieli, którego brakuje im w ich własnych szkołach. Z chęcią cytują także najlepsze riposty. Łącznie profil szkoły zdobył prawie 2 miliony polubień. Prowadzący konto udostępniają TikToki ze szkolnych wycieczek, ale też szkolną codzienność: prowadzone w zabawny sposób lekcje, wernisaże z pracami uczniów, rzeczywistość po wystawieniu ocen czy też zindywidualizowane filmiki, jak na przykład różne odsłony zachowań konkretnych nauczycielek. Konto można znaleźć pod nazwą @2lokonin.

Więcej o: