Nowa matura - od kiedy? Sporo zmian pojawi się na arkuszach. Czego mogą się spodziewać uczniowie?

Nowa matura - od kiedy? Nad tym zagadnieniem zastanawiają się uczniowie szkół ponadgimnazjalnych. Zmiany, jakie mają nastąpić, bardzo ich zaskoczyły. Czego można spodziewać się na przyszłorocznym egzaminie dojrzałości?

Od kiedy nowa matura? Centralna Komisja Edukacyjna opublikowała dokumenty, które określają, w jaki sposób należy przeprowadzić egzamin maturalny. Nowa formuła przeraziła uczniów i ich zaskoczyła. Zmieni się wiele rzeczy, na przykład długość trwania matury, liczba zadań oraz ogólne wymagania. 

Zobacz wideo Oliwia Bieniuk relaksuje się po maturach

Więcej informacji o maturach znajdziesz na stronie Gazeta.pl

Nowa matura - od kiedy? Uczniów czeka wiele zmian

Od 2023 roku obowiązywać będzie nowa formuła egzaminu maturalnego. Związane jest to z wydłużeniem nauki w liceach i technikach. CKE podało, jakie zmiany zostaną wprowadzone. Największe kontrowersje wywołuje to, że trzeba zdać jeden przedmiot w formie rozszerzonej (należy uzyskać z niego co najmniej 30 proc.). Uczniowie są przekonani, że w przyszłym roku matura będzie o wiele trudniejsza niż wcześniej. Zmiany dotyczą też samych zadań w arkuszach. CKE postanowiło również wydłużyć czas pisania egzaminu:

  • język polski - 240 minut (poziom podstawowy) i 210 minut (poziom rozszerzony),
  • matematyka - 180 minut (oba poziomy),
  • język obcy nowożytny - 120 minut (podstawa) i 150 minut (rozszerzenie),
  • przedmioty ścisłe na poziomie rozszerzonym - 180 minut.

Nowa matura - od kiedy? Zostaną wprowadzone zmiany w arkuszach

Matura z matematyki co roku uznawana jest za jedną z najtrudniejszych. W 2023 r. arkusz w formie podstawowej nie będzie zawierał zadań za pięć albo sześć punktów. Zamiast tego wprowadzone zostaną dodatkowe pytania za punkt lub dwa. W arkuszu znajdziemy też więcej zadań otwartych i polecenia w formie "prawda-fałsz". Natomiast egzamin w formie rozszerzonej będzie zawierał tylko zadania otwarte.

Ciekawie wygląda też sprawa z językiem polskim. Uczniowie otrzymają dwa arkusze. Pierwszy zawierał będzie zadania odnoszące się do języka polskiego w użyciu oraz do tekstu historycznoliterackiego. Drugi arkusz to wypracowanie na wybrany temat. Wypowiedź pisemna nie może być krótsza niż 400 słów i należy uwzględnić w niej dwa utwory literackie (w tym jeden z listy lektur obowiązkowych) oraz dwa konteksty (kulturowy, społeczny, biograficzny, historyczny lub filozoficzny).

Podczas matury z języka polskiego uczeń ma wylosować dwa zadania. Pierwsze sprawdzi jego wiedzę o lekturze, drugie będzie dotyczyło dzieła sztuki lub literatury.

Więcej o:
Copyright © Agora SA