Strajk nauczycieli we wrześniu? Broniarz: "Niebywały niepokój"

Wiele wskazuje na to, że brak porozumienia między nauczycielami i ich resortem m.in. w sprawie podwyżek wynagrodzenia doprowadzi do protestu. ZNP rozesłało już specjalne ankiety.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

Wciąż nie ma porozumienia między nauczycielami i Ministerstwem Edukacji i Nauki w sprawie wzrostu wynagrodzeń dla tej grupy zawodowej. Sejm odrzucił poprawki Senatu do nowelizacji ustawy Karta Nauczyciela, które gwarantowałyby podwyżki o 20 proc. a nie proponowane przez rząd 4,4 proc. 

Liceum (zdjęcie ilustracyjne)Ranking liceów 2022. Uczniowie marzą, by dostać się do tych placówek

Nauczyciele chcą więcej pieniędzy

Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się 20 proc. podwyżek wynagrodzenia dla wszystkich nauczycieli, a nie tylko dla jednej piątej z nich (a dla reszty zaledwie 4,4 proc.). 

Propozycja wzrostu wynagrodzeń o 4,4 procent przy 14- procentowej inflacji pokazuje, że to nawet nie jest rekompensata inflacyjna, to nie jest jakakolwiek oferta dla tego środowiska

- stwierdził Sławomir Broniarz, prezes ZNP.

Dla stażysty jest to 120 zł, dla nauczyciela dyplomowanego ok. 170 zł podwyżki

- wyliczył. Broniarz zaznaczył, że z wymaganiami stawianymi przed nauczycielami i szkołą nie idą w parze propozycje podwyżek i planowanych zmian.

Minister edukacji Przemysław Czarnek próbuje uderzać w nauczycieli, aniżeli z nimi współpracować. […] Jeżeli od nauczycieli, i słusznie, oczekujemy intensywnej pracy i tego, by kształtowali i kształcili młode pokolenia, to za tym absolutnie nie nadążają propozycje dotyczące choćby rekompensaty za ten wysiłek

– przytoczył jego słowa Dziennik Gazeta Prawna.

To, co dzieje się w sferze polityki edukacyjnej dzisiaj napawa nas ogromnym smutkiem i powoduje niebywały niepokój

- dodał Broniarz na konferencji w Warszawie.

Zobacz wideo Co do zasady dziecko rodzi się zdrowe. Rodziców czeka jednak dużo stresów związanych ze stanami adaptacyjnymi noworodka

Nauczyciele wypełniają ankiety

Związek Nauczycielstwa Polskiego przekazał swoim ogniwom ankietę, w której m.in. zwrócił się z pytaniem o możliwości przeprowadzenia protestu (który mógłby się odbyć na początku nowego roku szkolnego) i jego ewentualne formy. Ankieta trafiła także do nauczycieli niezrzeszonych i innych pracowników placówek oświatowych. Wyniki ankiet już spływają do centrali związku, a jego zarząd ma się z nimi zapoznać pod koniec miesiąca.

Wyprawka szkolna, zdjęcie ilustracyjneWyprawka szkolna 2022 to spory wydatek. Można dostać dofinansowanie

Więcej o: