Czy religia wlicza się do średniej 2022? Jest haczyk. Warto o tym wiedzieć

Czy religia wlicza się do średniej 2022? Wynik końcowy z religii lub etyki nie jest traktowany na równi z pozostałymi, jednak w różnych przypadkach, ma on inne znaczenie. Jakie są zasady wystawiania ocen z tego przedmiotu?

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Zakończenie roku szkolnego zbliża się wielkimi krokami. W szkołach trwa właśnie wystawianie ocen. Niektórzy uczniowie zastanawiają się, czy religia niebędąca obowiązkowym przedmiotem wliczy się do średniej ocen. I tu pojawia się spore zaskoczenie. 

Zobacz wideo Kidawa-Błońska o wyprowadzeniu religii ze szkół i Funduszu Kościelnym

Czy religia wlicza się do średniej 2022?

Uczęszczanie na zajęcia z religii bądź etyki nie jest obowiązkowe. Jeżeli uczeń zrezygnuje z uczestnictwa w zajęciach z obydwu przedmiotów, to wówczas na świadectwie w miejscu oceny zostanie wstawiona kreska. Zapis ten oznacza, że zarówno religia, jak i etyka wliczają się do średniej, ale nie są obligatoryjne.

Ci, którzy chodzą na religię, mogą spodziewać się oceny na świadectwie, a to jest równoznaczne, z tym że religia wlicza się dla nich do średniej ocen. W niektórych przypadkach może ją sporo podnieść. Jak wiadomo, poziom średniej wpływa na możliwość dostania się do wymarzonej szkoły ponadpodstawowej.

Czy religia w szkołach jest obowiązkowa? Bez uczęszczania na lekcję religii, nie można przystąpić do pierwszej komunii świętej

Uczniowie w polskich szkołach aktualnie mają cztery opcje do wyboru: uczęszczanie na religię, udział w lekcjach etyki zamiast religii, zapisanie się na obydwa przedmioty lub na żaden z nich. Już niedługo mogą pojawić się jednak pewne zmiany w tym zakresie. Przemysław Czarnek chce, aby dzieci i młodzież obowiązkowo uczęszczały na jeden z tych przedmiotów - religię albo etykę.

Religia nigdy nie będzie obowiązkowa. Najwcześniej za dwa lata chcemy wprowadzić obowiązek uczęszczania na lekcje religii lub etyki

- mówił jakiś czas temu w rozmowie z TVP Info minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek. Według ankiety CBOS w grupie wiekowej 18–24 lata liczba praktykujących z blisko 70 proc. w 1992 r. stopniała do 23 proc.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.