Kiedy zakończenie roku szkolnego? Zostało raptem kilka dni nauki, ale we wrześniu sporo zmian

Kiedy zakończenie roku szkolnego? Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, jednak po letniej przerwie uczniów czeka wiele zmian. We wrześniu ponownie rozpocznie się nauka, a w polskich szkołach rozpocznie się kolejna reforma.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Wakacje zaczną się lada moment. Uczniowie z niecierpliwością czekają na oficjalne zakończenie roku szkolnego, a słoneczna pogoda za oknem nie zachęca do siedzenia w szkolnych ławkach. Entuzjazm nadejdzie niebawem jednak już we wrześniu w polskich szkołach zajdzie kilka zmian, o których warto wiedzieć. 

Kiedy zakończenie roku szkolnego 2021/22?

Termin rozpoczęcia wakacji nie jest przypadkową datą wypraną przez dyrekcje czy nauczycieli. Datę ściśle regulują przepisy prawa - określa ją rozporządzenie Ministra Edukacji. Z jego treści wynika jasno, że wakacje zaczynają się w najbliższy piątek po 18 czerwca, zatem spoglądając w kalendarz, wiemy już, że ostatni dzień szkoły nastąpi 24 czerwca. 

W szkołach, z zastrzeżeniem ust. 2 - 4, zajęcia dydaktyczno-wychowawcze rozpoczynają się w pierwszym powszednim dniu września, z wyjątkiem soboty, a kończą w najbliższy piątek po dniu 18 czerwca

- czytamy w § 2 ust. 1 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.).

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Jakie zmiany czekają na uczniów od września? 

Po długich, dwumiesięcznych wakacjach czas wrócić do szkoły. Uczniowie będą jednak musieli być przygotowani na spore zmiany, które ich przywitają. Reforma została przygotowana przez Ministerstwo Edukacji i Nauki. 

Jedną z nowości będzie nowy przedmiot wprowadzony do programu zajęć szkół ponadpodstawowych - historia i teraźniejszość. Jak dowiadujemy się z oficjalnego portalu MEiN rozkład zajęć będzie wyglądał następująco:

  • liceum ogólnokształcące - klasa I - 2 godziny, klasa II - 1 godzina (łącznie 3 godziny)
  • technikum - klasa I - 1 godzina, klasa II - 1 godzina, klasa III - 1 godzina (łącznie 3 godziny),
  • branżowa szkoła I stopnia - klasa I - 1 godzina.

Zmiany nastąpią także w programie przedmiotu, edukacja dla bezpieczeństwa. Uczniowie będą wprowadzani w znajomość terenoznawstwa, cyber bezpieczeństwa czy obchodzenia się z bronią. Będzie więcej zajęć praktycznych, takich jak składanie i rozkładanie broni czy zajęcia na strzelnicy. Warto wspomnieć, że zajęcia będą obowiązkowe w ósmej klasie podstawowej i pierwszej ponadpodstawowej.

Przedmiot podstawy przedsiębiorczości także ulegnie zmianom. Na jego miejscu pojawi się biznes i zarządzanie, który będzie obowiązywał uczniów szkół ponadpodstawowych. 

Szczególny nacisk w ramach BiZ będzie położony na pracę w grupach, analizowanie praktycznych przykładów doświadczeń polskich i zagranicznych przedsiębiorców oraz rozwijanie kompetencji liderskich. To elementy obecne na każdych studiach biznesowych, w tym w ramach programów typu MBA, których zakres na potrzeby nowego przedmiotu zostanie dopasowany

- czytamy w serwisie. 

Nowe matury od 2023 r.

Zmiany dotkną także maturzystów. Od przyszłego roku wróci np. matura ustna z języka polskiego, jednak w nieco zmodyfikowanej wersji. Egzamin będzie polegał na losowaniu dwóch zadań, a nie jak dotychczas jednego. Celem zmiany, jest sprawdzenie umiejętności ucznia pod względem tworzenia wypowiedzi oraz znajomość literatury. Lista zadań będzie jawna i zostanie ogłoszona przez dyrektor CKE na rok przed maturami. 

Pisemna część matury także będzie składać się z dwóch, a nie jednego testu. Podczas egzaminu z języka polskiego uczniowie otrzymają dwa arkusze. Pierwszy sprawdzi wiedzę z zakresu gramatyki, teorii języka i czytania ze zrozumieniem. Drugi poświęcony będzie w całości zagadnieniom związanym z literaturą.

Czas trwania egzaminów także ulegnie zmianie. Matura z języka polskiego na poziomie podstawowym będzie trwać 240 minut, a rozszerzona 210 minut. Natomiast egzamin z matematyki potrwa 180 minut dla obu poziomów.

Więcej o: