Przemysław Czarnek przygotował projekt nowelizacji rozporządzenia ws. podstawy programowej kształcenia ogólnego dla szkół ponadpodstawowych: liceum ogólnokształcącego, technikum oraz branżowej szkoły II stopnia. MEiN proponuje, aby zmieniona podstawa programowa edukacji dla bezpieczeństwa obowiązywała już od najbliższego roku szkolnego (2022/2023).
Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl
Najważniejszym punktem w projekcie zmian jest rozszerzenie podstawy programowej przedmiotu edukacja dla bezpieczeństwa w szkołach ponadpodstawowych. Ma się pojawić więcej treści związanych z obronnością państwa. Uczniowie będą nabywać umiejętności z zakresu strzelectwa, jak również zostać wyedukowani w zakresie radzenia sobie z zagrożeniami wywołanymi działaniami wojennymi. Minister Czarnek uzasadnił to wzrastającym zagrożeniem bezpieczeństwa kraju (według: wiadomosci.radiozet.pl).
Na stronie gov.pl widnieje również informacja dotycząca pozostałych zmian, które czekają uczniów w przyszłym roku szkolnym 2022/23. Dotyczą one podstawy programowej dla przedmiotu język mniejszości narodowej - język niemiecki. Ulec ma zmianie liczba godzin nauczania - z trzech godzin tygodniowo do godziny tygodniowo:
Zmiany w tym zakresie zostały wprowadzone rozporządzaniem rozporządzeniem Ministra Edukacji i Nauki z dnia 4 lutego 2022 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie warunków i sposobu wykonywania przez przedszkola, szkoły i placówki publiczne zadań umożliwiających podtrzymywanie poczucia tożsamości narodowej, etnicznej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych i etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym (Dz. U. poz. 276).
Pomysł ten nie spodobał się członkom mniejszości niemieckiej. Związek Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kulturalnych w Polsce na początku kwietnia wystosował skargę do Komisji Europejskiej na rozporządzenie ministra Przemysława Czarnka (źródło: forsal.pl).