Niektórzy uczniowie będą się uczyć w wakacje? Minister Czarnek przedstawił plan przed nowym rokiem szkolnym

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Przemysława Czarnka, ministra edukacji i nauki, w Polskich szkołach jest obecnie 160 tys. uczniów z Ukrainy, a w przedszkolach kolejne 40 tys. Ta liczba może się podwoić, a nawet potroić. Resort edukacji przygotowuje się na taką sytuację.

Więcej informacji o aktualnej sytuacji w polskim szkolnictwie na stronie Gazeta.pl

Przemysław Czarnek, minister edukacji i nauki, w rozmowie z TVP Info opowiedział o planach swojego resortu na kolejny rok szkolny. Dotyczą one głównie przyjęcia kolejnych uczniów z Ukrainy do polskiego systemu edukacji. Został spytany, jaka jest aktualnie u nas liczba uczniów zza wschodniej granicy.

Program Rodzina 500 plus (zdjęcie ilustracyjne)700 plus - od kiedy? Są przecieki o podwyżce świadczenia

Ona wynosi ok. 200 tys., z czego ok. 40 tys. w polskich przedszkolach i 160 tys. w polskich szkołach

- powiedział szef resortu edukacji. Dodał, że większość uczy się zdalnie, w ukraińskim systemie, ale po wakacjach, sytuacja może się zmienić. 

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Kolejni uczniowie w polskich szkołach

Przemysław Czarnek w środę 8 czerwca podpisał dokument  rozpoczynający współpracę z UNICEF, która ma pomóc uczniom z Ukrainy przygotować się w czasie wakacji do wejścia w pełni do polskiego systemu edukacji.

Jeśli wojna się nie zakończy, to musimy przewidywać sytuację, w której część z tej większości, która dzisiaj jest w systemie online również wejdzie do polskiego systemu oświaty. Dlatego przygotowanie ich w okresie wakacyjnym czy inaczej - umożliwienie im przygotowania się w okresie wakacyjnym do nowego roku szkolnego wraz z takim partnerem jak UNICEF rzeczywiście jest na wagę złota

- stwierdził Czarnek. 

Resort edukacji rozpoczyna współpracę z UNICEF-em

Przemysław Czarnek opowiedział o planowanej współpracy i wyjaśnił, czego konkretnie będzie dotyczyła.

To przygotowanie jest na rozmaitych płaszczyznach. Zarówno to dotyczące nauki języka polskiego, jak i to dotyczące możliwości korzystania z materiałów w języku ukraińskim, które będą na platformie internetowej dostępne online, jak i [...] możliwości wypoczynku podczas wakacji po to, by zrzuciły z siebie tę traumę i mogły spokojnie wejść do polskiego systemu w przyszłym roku

- zapowiedział. Dodał, że współpraca ma też zagwarantować profesjonalne przygotowanie kadry pedagogicznej, która będzie mogła lepiej wspierać ukraińskie dzieci w czasie nauki, a także integracji z polskimi rówieśnikami.  

'Dni, których nie znamy'. Piosenka, która jest hitem na zakończenie roku szkolnego"Dni których nie znamy" - piosenka na zakończenie roku szkolnego

Więcej o: