Nowe święto państwowe - 20 czerwca. Uczniowie liczą na odpoczynek. Czy to dzień wolny od szkoły?

20 czerwca będzie nowym świętem narodowym w Polsce. Tego dnia będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Uczniowie zastanawiają się, czy będzie to kolejna okazja, by mieć wolne. Sprawdzamy, jakie są plany wobec nowej daty zaznaczonej w kalendarzach.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

7 czerwca w otoczeniu samorządowców w siedzibie Akademii Muzycznej w Katowicach Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o ustanowieniu nowego święta państwowego - Narodowego Dnia Powstań Śląskich, które ma wypadać 20 czerwca. Wiele osób w tym uczniowie zastanawiają się, czy będzie to dzień wolny od pracy. 

Andrzej Duda podpisał projekt ustawy o nowym święcie państwowym20 czerwca nowe święto państwowe. Czy to dzień wolny od szkoły?

Nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Powstań Śląskich

Prezydent RP podczas podpisywania dokumentu wspomniał, że w Polsce będą już dwa święta narodowe związane ze zwycięskimi zrywami: święto Powstania Wielkopolskiego oraz święto Powstań Śląskich.  Duda zaznaczył, że to bardzo ważny moment w historii Polski. 

Gdyby nie te wielkie czyny zbrojne, gdyby nie bohaterstwo Wielkopolan i Ślązaków, którzy chcieli być częścią odradzającej się Rzeczpospolitej, być może ta Rzeczpospolita nie przetrwałaby nawet tych swoich nieco ponad dwudziestu lat w przez które wtedy istniała w dwudziestoleciu międzywojennym

- mówił Andrzej Duda. 

Zobacz wideo Dominika Lasota: Apelowaliśmy do MEN, żeby rzetelna edukacja klimatyczna stała się częścią programu nauczania

Nowe święto zostanie uchwalone jeszcze w tym roku pod warunkiem, że Sejm przyjmie ustawę. Jeśli tak, to będziemy je obchodzić jeszcze w tym roku, pojawi się ono także oficjalnie w kalendarzu.  

Czy 20 czerwca będzie dniem wolnym od szkoły i pracy?

Uchwalenie nowego święta państwowego wzbudza zainteresowanie w szczególności uczniów, którzy liczą na kolejny dzień wolny od szkoły. 20 czerwca będziemy obchodzić Narodowy Dzień Powstań Śląskich. Nie oznacza to jednak, że dzień ten będzie wolny od pracy i edukacji. Kwestia dni, ustawowo wolnych od pracy uregulowana jest kompleksowo w ustawie z dnia 18 stycznia 1951 r. Nowa ustawa niestety nie przewiduje zmian w tym zakresie. 

Ustawa o ustanowieniu Narodowego Dnia Powstań Śląskich nie przewiduje zmian w tej ustawie, jak również w żaden inny sposób nie wskazuje na to, by dzień 20 czerwca miał być dniem wolnym od pracy

- przekazała Kancelaria Prezydenta. 

Więcej o: