Plan lekcji ułożony pod księdza. Pracuje mniej od innych nauczycieli. "Przez obowiązki duszpasterza"

Ksiądz jest jedynym nauczycielem, który jako jedyny pracuje w pełnym wymiarze godzin i ma jeden dzień wolnego od zajęć dydaktycznych. Argumenty placówki mogą zaskoczyć.

Paweł Nijakowski z inicjatywy Świecka Szkoła pokazał, jak wyglądają plany lekcji uczniów i nauczycieli w Szkole Podstawowej NR 35 im. Jana Pawła II w Szczecinie. Sytuację opisaliśmy dokładnie w poprzednim artykule. Religia była tam umieszczana w środku zajęć, co zdaniem niektórych rodziców dyskryminuje niewierzących uczniów oraz osoby innego wyznania. Ponadto okazało się, że ksiądz jest jedynym nauczycielem w szkole, który pracuje w pełnym wymiarze godzin i ma jednocześnie jeden dzień wolnego od zajęć dydaktycznych w tygodniu. 

Plan lekcji ułożony pod księdza

Więcej artykułów o tematyce szkolnej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Szkoła organizuje konkurs religijno-matematyczny. 'Policz pochodne cnót niewieścich'Szkoła organizuje konkurs religijno-matematyczny. "Wyrazy współczucia dla uczniów"

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Paweł Nijakowski zauważył, że uczniowie mają w planie zajęć okienka, a nawet najmłodsi uczniowie kończą lekcje 15 minut przed godziną 17:00. Sytuacja powtórzyła się w obydwu semestrach. Zwróciliśmy się do placówki z prośbą o komentarz i wyjaśnienie sprawy.

Dyrektor szkoły ma prawo zezwolić na czterodniowy tydzień pracy nauczycielowi, który się dokształca, a ksiądz, o którego Pani pyta, studiuje psychologię, jest na przedostatnim roku. Ponadto jest nauczycielem bardzo zaangażowanym – prowadzi popołudniami drużynę chłopców grających w piłkę nożną (uczniowie naszej szkoły) oraz pracuje z formacją ministrantów. Kiedy zwrócił się z podaniem o ustalenie czterodniowego tygodnia pracy i z taką samą prośbą zwrócił się proboszcz parafii, po przeanalizowaniu planu i stwierdzeniu, że taki tryb pracy nie pogorszy sytuacji uczniów, wyraziłam zgodę

- argumentowano w stanowisku szkoły.

Paweł Nijakowski poprosił szkołę o przedstawienie dokumentów, które wyjaśniłyby decyzje dyrektora. Okazało się, że ksiądz pracuje cztery dni w tygodniu już od wielu lat. W podaniu z 2018 roku prośbę o realizowanie zajęć cztery dni w tygodniu argumentowano łączeniem pracy w placówce z obowiązkami duszpasterskimi i zadaniami realizowanymi na parafii. W 2020 roku  prośbę również argumentowano koniecznością łączenia obowiązków duszpasterskich z pracą dydaktyczną, zaś dopiero w 2021 roku, ksiądz argumentował wniosek pogłębianiem kompetencji nauczycielskich poprzez doszkalanie się na studiach z psychologii. Wszystkie wnioski zostały rozpatrzone pozytywnie.

Co by się stałoby gdyby każdy nauczyciel w szkole wystąpił z wnioskiem o czterodniowy tydzień pracy? Większość nauczycieli z tej szkoły się dokształca lub wykonuje ważne zadania społeczne

- zauważa Paweł Nijakowski.

Wniosek 1Wniosek 1 archiwum prywatne

Wniosek 3Wniosek 3 archiwum prywatne

Wniosek 2Wniosek 2 archiwum prywatne

Chrzest dziecka najczęściej ma miejsce w pierwszym roku życia maluchaWymagania dla rodziców chrzestnych - muszą przynieść zaświadczenie

Więcej o: