Czy religia wlicza się do średniej? Przedmiot budzi kontrowersje. "Powinno się jej uczyć na plebanii lub w kościele"

"Czy religia wlicza się do średniej?" - to istotne pytanie dla uczniów, którzy chcą obliczyć średnią ocen na koniec roku. Niektórzy liczą, że dodatkowa piątka lub szóstka na świadectwie ułatwi walkę o czerwony pasek.

Zakończenie roku szkolnego zaplanowano na piątek 24 czerwca. To oznacza, że od czwartku 2 czerwca do wakacji pozostało zaledwie 15 dni. Uczniowie mają niewiele czasu na poprawę ocen, a niektórzy usiłują zawalczyć o świadectwo z czerwonym paskiem. Wówczas szukają różnych sposobów na poprawę średniej.

Czy religia wlicza się do średniej?

Więcej artykułów dotyczących edukacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Aby otrzymać świadectwo z czerwonym paskiem, należy spełnić dwa warunki. Pierwszym jest średnia ocen, która powinna wynosić przynajmniej 4,75, a drugim jest bardzo dobra lub wzorowa ocena z zachowania. W celu obliczenia średniej należy  zsumować wszystkie stopnie z poszczególnych przedmiotów, a następnie podzielić otrzymany wynik przez liczbę przedmiotów.

Niektórzy zastanawiają się, czy pozytywna ocena z religii lub etyki może podwyższyć im średnią na koniec roku. Okazuje się, że tak. Jest jednak jedna kwestia, która odróżnia te przedmioty od pozostałych. Z powodu religii oraz etyki nie można nie otrzymać promocji do następnej klasy. Ponadto ocena z religii lub etyki umieszczana jest na świadectwie szkolnym dopiero po ocenie zachowania.

Obecność religii w szkołach i uwzględnienie jej na świadectwie budzi jednak pewne kontrowersje. Świadczą o tym komentarze opublikowane pod artykułami na stronie facebookowej eDziecko.pl. Wśród komentujących pojawiły się osoby, które twierdzą, że obecność takiego przedmiotu dyskryminuje uczniów innych wyznań, zmuszając ich do wyboru etyki lub czekania w bibliotece, lub na świetlicy, jeśli katecheza odbywa się w środku zajęć.

Zacznijmy od tego, że religii nie powinno być w szkole. Jeżeli już jest to jako zajęcia dodatkowe powinna się odbywać po wszystkich zajęciach obowiązkowych.
Ten przedmiot nie powinien nazywać się religia, tylko katolicyzm
Religii nie powinno być w szkole, tylko na plebanii lub w kościele
Religia nie powinna się wliczać do średniej. W ogóle nie powinna być przedmiotem nauczanym w szkołach
A ja lubiłem lekcje religii. Miałem fajnego księdza, z którym można było pogadać na wszystkie tematy, a jego lekcje nie były nudne
A co jeśli uczeń jest innego wyznania? Wedy przedmiot religia jest narzuceniem innej wiary, wręcz usilną indoktrynacją. Taki uczeń ma do wyboru etykę lub siedzenie w bibliotece ponieważ. Nie każda szkoła ma nauczyciela etyki

- pisali.

Więcej o:
Copyright © Agora SA