Czarnek w USA: "Chcemy, aby polscy nauczyciele przyjeżdżali do Illinois". Nauczyciele: "Pensja nie starczy na bilet"

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek spędził trzy dni w Stanach Zjednoczonych, gdzie przedstawił "nowe rozwiązania" dla szkół polonijnych. "Chcemy, aby polscy nauczyciele przyjeżdżali do Illinois aby w amerykańskich szkołach, gdzie znajdują się Polacy, uczyć języka polskiego oraz innych przedmiotów" - zapowiedział.

Więcej na temat polskiego szkolnictwa przeczytasz na Gazeta.pl.

Najważniejszym punktem wizyty szefa MEiN w Stanach Zjednoczonych było podpisanie Deklaracji o Współpracy z Radą ds. Edukacji Stanu Illinois oraz Departamentem Stanu Wisconsin ds. Edukacji Publicznej w zakresie doskonalenia i kierowania nauczycieli.

Chcemy, aby polscy nauczyciele przyjeżdżali do Illinois aby w amerykańskich szkołach, gdzie znajdują się Polacy, uczyć języka polskiego oraz innych przedmiotów. To pozwoli rozszerzyć znajomość języka polskiego wśród Amerykanów polskiego pochodzenia

- zadeklarował minister edukacji narodowej.

Zobacz wideo

Nauczyciele są zdezorientowani deklaracją ministra edukacji

Jak zauważa Głos Nauczycielski, współpraca między Polską a Stanami Zjednoczonymi ma obejmować m.in:

  • stworzenie możliwości wymiany kadry pedagogicznej,
  • wymianę doświadczeń w zakresie doskonalenia zawodowego,
  • podejmowanie wspólnych inicjatyw w zakresie doskonalenia zawodowego,
  • promowanie lokalnych projektów dwustronnych

Chociaż ministrowi edukacji nie brakuje optymizmu, nauczyciele sceptycznie podchodzą do jego deklaracji. Po pierwsze już teraz wiadomo, że w polskich szkołach brakuje wykwalifikowanej kadry do nauki poszczególnych przedmiotów. Z powodu niskich pensji coraz mniej młodych osób decyduje się na pracę w zawodzie. Po drugie - z obecnymi wynagrodzeniami ciężko byłoby wielu osobom pozwolić sobie na podróż do Stanów Zjednoczonych.

Niestety aktualna podwyżka dla nauczycieli nie pozwala na zakup biletów do Stanów. Nawet na bilet miesięczny w Trójmieście nie starczy

- napisała jedna z użytkowniczek Twittera, która od 19 lat uczy w szkole podstawowej. 

Jeśli są wśród Was nauczyciele, którzy chcieliby podzielić się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami, zapraszamy do kontaktu mailowego: edziecko@agora.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.