Ósmoklasiści dziękują CKE za przyjemny arkusz. "Chwalcie łąki umajone"

Ósmoklasiści są już po egzaminie z języka polskiego. Choć obstawiane lektury i motywy literackie nie pojawiły się w arkuszu egzaminacyjnym, to uczniowie w większości przyznali, że są bardzo zadowoleni. Wierzą, że dostaną się do wymarzonej szkoły średniej. - Cieszę się niesamowicie. Dziękuję CKE, że przygotowała nam taki łatwy arkusz - mówi jeden z ósmoklasistów w rozmowie z eDziecko.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

24 maja o godzinie 9 uczniowie przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 120 minut. W przeciwieństwie do matur, na egzaminach dojrzałości nie obowiązuje próg zdawalności. Warto jednak pamiętać, że wynik ma wpływ podczas rekrutacji do szkoły średniej. Skontaktowaliśmy się z ósmoklasistami, którzy na świeżo po wyjściu z sali, opowiedzieli nam o swoich odczuciach. Większość z nich jest zadowolona i z niecierpliwością oczekuje na egzamin z matematyki, który przybliży ich do momentu, w którym będą już po stresującym maratonie i w końcu odetchną z ulgą. 

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

"Korepetycje sporo pomogły, bo ze szkoły ciężko wynieść tak dużo wiedzy"

Karolina w rozmowie z eDziecko.pl przyznała, że ma wrażenie, iż niektóre zadania tekstowe były podchwytliwe. Zapewniła, że jeśli ktoś się w nie wczytał, to na pewno dobrze zaznaczył, lecz wymagały one skupienia i przeanalizowania treści. Ósmoklasistka zaznaczyła, że znaczącą rolę odegrały korepetycje, bo w szkole, przy tak licznej klasie, trudno było przyswoić tak obszerny materiał. 

Pytania zamknięte były łatwe. Jednak nad tymi otwartymi trzeba było pomyśleć. Korepetycje sporo pomogły, bo ze szkoły ciężko wynieść tak dużo wiedzy

- zdradziła i dodała, że arkusz opierał się głównie na przyjaźni i tym, że niezgoda rujnuje, a zgoda buduje. Dziewczyna wspomniała też o zadaniu z interpunkcją, które nie należało do najprostszych. 

"Cały czas wspominam pandemię. Bardzo pogorszyły mi się oceny przez zdalne nauczanie"

Inne zdanie ma Martyna, która mówi o tym, że jest bardzo wdzięczna swoim nauczycielom, którzy tak dobrze przygotowali ją do egzaminu ósmoklasisty. Dziewczyna zapewnia, że jej zadowalający wynik będzie zawdzięczać ciężkiej pracy pedagogów. Wspomina też o zdalnym nauczaniu:

Nauczyciele bardzo dobrze nas przygotowali. Zależało im, żebyśmy najlepiej napisali ten egzamin. Jestem im bardzo wdzięczna. Cały czas wspominam pandemię. Bardzo pogorszyły mi się oceny przez zdalne nauczanie. Jedynie to sprawia, że czułam się w jakimś stopniu nie do końca przygotowana.

Z relacji innego ósmoklasisty wynika, że język polski nigdy nie był jego mocną stroną. Zapewnia, że jakoś sobie poradził i oczekuje na dzień jutrzejszy, w którym będzie mógł zaprezentować swoją wiedzę matematyczną. 

Ja jestem ścisłowcem. Język polski poszedł mi średnio, tak jak zresztą obstawiałem. Część tekstowa była przeciętna. Mam nadzieję, że będzie dobrze. Czekam na matematykę

- mówi Hubert. Z kolei Ola tłumaczy, że od jakiegoś czasu przeczuwała, iż na egzaminie ósmoklasisty pojawi się "Zemsta" Aleksandra Fredry. Dzięki temu była świetnie przygotowana z tej lektury, a sam egzamin przebiegł w miłej atmosferze:

Poszło mi dobrze. Jakieś łatwe to było. W zadaniach otwartych trzeba było się zastanowić, ale te zamknięte to banał. Każdy mówił o "Kamieniach na szaniec" więc tak czułam, że ich nie będzie. Co gorsza, po wyjściu z sali wymienialiśmy się odpowiedziami i było to strasznie dziwne, bo każdy miał wszystko inaczej. Na szczęście później się okazało, że były po prostu różne wersje arkuszy.

"Modliłem się od miesiąca o "Kamienie na szaniec""

Najwięcej emocji wzbudziła jednak część pisemna, która jest najwyżej punktowana na egzaminie. Z relacji ósmoklasistów wynika, że większość z nich pisała rozprawkę o tym, czy przyjaźń pomaga pokonywać trudności. Uczniowie odwoływali się głównie do "Kamieni na szaniec". 

Od początku nastawiałem się na rozprawkę, więc nawet nie zerknąłem na temat opowiadania. Pisałem o przyjaźni i chyba fajnie wyglądało to wypracowanie. Odwołałem się do "Kamieni na szaniec" i postaci Harrego Pottera. 

- twierdzi Hubert. 

Modliłem się od miesiąca o "Kamienie na szaniec" Aleksandra Kamińskiego. No i nie na próżno moje starania. Ale to nie koniec. Choć tej konkretnej lektury nie było w arkuszu, to pojawił się motyw przyjaźni. Pisałem rozprawkę i mój argument na pewno będzie dobrze oceniony przez komisję. Jestem zadowolony

- zdradza Norbert i dodaje, że wiązał spore nadzieje z wypracowaniem, bo zawsze świetnie sobie radził z pracami pisemnymi i może pochwalić się znajomością lektur z gwiazdką. 

Chwalcie łąki umajone. Poszło dobrze! Pisałem rozprawkę. Odwołałem się do "Kamieni na szaniec" i przyjaźni Alka, Rudego i Zośki. Cieszę się niesamowicie. Dziękuję CKE, że przygotowała nam taki łatwy arkusz

- mówi Mikołaj. 

Kiedy wyniki egzaminu ósmoklasisty 2022?

O godz. 13 Centralna Komisja Egzaminacyjna udostępniła na swojej stronie internetowej pełen arkusz pytań i odpowiedzi do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. 

Oficjalnie uczniowie będą mogli sprawdzić swoje wyniki z egzaminu ósmoklasisty w ZIU, czyli w Zintegrowanym Interfejsie Użytkownika. Żeby to zrobić, należy zalogować się za pomocą loginu i hasła otrzymanego od dyrektora szkoły na stronie wyniki.edu.pl. Logowanie do ZIU będzie możliwe dopiero w dniu publikacji wyników. W ubiegłym roku wyniki pojawiły się na tej stronie 2 lipca około godziny 10.00.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.