Temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2022. Pierwsze relacje uczniów. "Zaskoczyli"

Pierwsi ósmoklasiści są już po egzaminie z języka polskiego. W mediach społecznościowych pojawiają się już pierwsze informacje o treści arkusza. Najwięcej emocji budzą tematy wypracowania. I tu pojawia się spore zaskoczenie, bo nie ma lektur, które obstawiali uczniowie tuż przed wejściem na salę egzaminacyjną. Mowa oczywiście o "Balladynie" i "Kamieniach na szaniec".

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

24 maja uczniowie VIII klas szkół podstawowych przystąpili do egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego. Na rozwiązanie testu uczniowie mieli 120 minut. Ósmoklasiści stanęli przed niemałym wyzwaniem ze względu na to, że większość nauki w szkole odbywała się za pomocą zdalnego nauczania. To motywuje, aby zdobyć jak najlepszy wynik i dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Egzamin sprawdza niezbędną wiedzę i umiejętności z trzech podstawowych przedmiotów szkolnych: języka polskiego, matematyki i języka obcego. Choć Centralna Komisja Egzaminacyjna zapowiadała nieco łatwiejszy arkusz, to z pierwszych relacji uczniów wynika, że było naprawdę ciężko.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Nieoficjalny temat rozprawki egzamin ósmoklasisty 2022. Nie ma "Kamieni na szaniec", a to spore zaskoczenie

Najwyżej punktowane na egzaminie jest wypracowanie - ósmoklasiści mogli wybrać jeden z dwóch tematów. Według nieoficjalnych relacji wynika, że w tegorocznym arkuszu z języka polskiego znajdziemy "Zemstę" Aleksandra Fredry, a także motyw przyjaźni. Trzeba przyznać, że to spore zaskoczenie, bo choć ósmoklasiści przerabiali w szkołach tę lekturę, to nie obstawiali jej na oficjalnym egzaminie. Podobnie jest z motywem - uczniowie obstawiali wypracowanie o miłości, lecz finalnie nie pojawił się on w arkuszu z języka polskiego.

  • Temat rozprawki: Czy przyjaźń pomaga pokonywać trudności? Na podstawie dowolnej lektury.

Drugi temat wypracowania nie jest jeszcze znany. Jak tylko dowiemy się, to zaktualizujemy tekst. 

"Spodziewałam się motywu wojny ze względu na to, co się dzieje w Ukrainie"

Zdania ósmoklasistów są jednak podzielone. Skontaktowaliśmy się z jedną z uczennic, która opuściła już salę egzaminacyjną. Ania przyznaje, że jest zaskoczona, bo obstawiała inną lekturę. 

Zaskoczyli mnie! Obstawiałam "Balladynę", ale cieszę się, że był motyw przyjaźni. Odwołałam się do "Kamieni na szaniec"

- mówi ósmoklasistka. Z kolei inna uczennica twierdzi, że spodziewała się motywu patriotyzmu ze względu na sytuację w Ukrainie. 

Przed egzaminem w ogóle się nie stresowałam. Nerwy pojawiły się, dopiero wtedy, kiedy zobaczyłam arkusz. Zdziwiła mnie właśnie "Zemsta", bo spodziewałam się motywu wojny ze względu na to, co się dzieje w Ukrainie. Myślałam, że pójdzie mi gorzej, ale muszę się pochwalić, bo w żadnym zadaniu nie strzelałam. Było bardzo dużo o przyjaźni, ale to pewnie dlatego, że mamy teraz rok romantyzmu

- przyznała Amelka. Już jutro uczniowie będą zmagać się z matematyką. 26 maja - część z nich - przystąpi do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Egzamin ośmioklasisty 2022 - harmonogram

Uczniowie klas VIII szkół podstawowych już jutro rozpoczną zmagania z najtrudniejszym przedmiotem szkolnym - matematyką, a w czwartek podejdą do egzaminu z języka obcego: 

  • Matematyka - 25 maja 2022 (środa); start 9:00,
  • Język angielski (lub inny język nowożytny) - 26 maja 2022 (czwartek); start 9:00.

Są także terminy dodatkowe egzaminu ósmoklasisty, przeznaczone dla tych osób, które nie mogły stawić się na egzaminie. Poniżej przedstawiamy dokładne daty:

  • 13 czerwca 2022 (poniedziałek) godz. 9.00 - dodatkowy termin egzaminu z języka polskiego,
  • 14 czerwca 2022 (wtorek) godz. 9.00 - dodatkowy termin egzaminu z matematyki,
  • 15 czerwca (środa) godz. 9.00 - dodatkowy termin egzaminu z języka angielskiego (opcjonalnie innego języka nowożytnego).

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o:
Copyright © Agora SA