Szkoła zaprosiła na uroczystość kard. Nycza. Rodzice: "Zostaliśmy postawieni przed faktem"

Z okazji obchodów 20-lecia Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach zorganizowała mszę świętą z udziałem kard. Kazimierza Nycza. Niektórym rodzicom nie spodobało się to, że placówka łączy uroczystości szkolne z religijnymi. "Jako Rada Rodziców zostaliśmy postawieni przed faktem dokonanym" - powiedziała "Gazecie Wyborczej" jedna z mam.

Więcej wiadomości na temat szkół znajdziesz na Gazeta.pl.

Swoje 20-lecie Szkoła Podstawowa im. Jana Pawła II w Łazach ma świętować przez trzy dni. Wczoraj odbyła się msza święta z udziałem kard. Kazimierza Nycza, która rozpoczęła uroczystości. Data nie była przypadkowa. To 102. rocznica urodzin papieża Jana Pawła II, patrona placówki. W kolejnych dniach dla uczniów i rodziców przewidziane jest m.in. przedstawienie, festiwal nauki, oraz piknik. 

Zobacz wideo Kinga Sawczuk zdradziła do jakiego kościoła chodzi. Nie ma nic wspólnego z tradycyjnymi mszami

Rodzice: "Zostaliśmy postawieni przed faktem"

Jak ustaliła Gazeta Wyborcza, rodzicom nie spodobało się to, że szkoła połączyła uroczystości szkolne z religijnymi. Część z nich miała napisać w tej sprawie list do dyrektora z prośbą o wyjaśnienie, dlaczego kard. Nycz pojawił się na obchodach 20-lecia. Podkreślili w nim, że "wspólne modlitwy, śpiewy czy błogosławieństwa w instytucjach publicznych, czy podczas szkolnych uroczystości lub akademii - obojętnie gdzie się odbywają" naruszają wolność religijną dzieci i rodziców.

Chłopiec chwycił za mikrofon w czasie komunii. Wszyscy zamarli. 'Popłakałam się z wrażenia'Chłopiec chwycił za mikrofon w czasie komunii. Wszyscy zamarli. "Płacze z wrażenia"

To ciągłe łączenie uroczystości szkolnych z kościelnymi jest nie na miejscu

- mówiła mama w rozmowie z "Gazetą Wyborczą". 

Dyrektor placówki twierdzi, że z uwagi na patrona szkoły, obecność hierarchów kościelnych jest uzasadniona. Jednocześnie podkreślił, że nie było sytuacji, aby ktokolwiek z uczniów był nakłaniany do udziału we mszy, a - według niego - rada rodziców nie miała własnych propozycji na organizację uroczystości. 

Przedszkole 'Dzieńdoberek' w SzczecinieRekrutacja do przedszkoli na wakacje. Rodzicu, pilnuj terminów

Więcej o: