Przecieki - egzamin ósmoklasisty. W sieci pojawiają się lektury i motywy literackie

Egzamin ósmoklasisty tuż-tuż. Przecieki są w centrum zainteresowania zestresowanych uczniów. Ósmoklasiści szukają konkretnych lektur i motywów literackich. Czy te "przecieki na egzamin ósmoklasisty" sprawdzą się na tegorocznym teście? Przekonamy się już 24 maja.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>

Egzamin ósmoklasisty zbliża się wielkimi krokami. Uczniowie mają przed sobą niemałe wyzwanie ze względu na to, że większość nauki w szkole odbywała się za pomocą zdalnego nauczania. To motywuje, aby zdobyć jak najlepszy wynik i dostać się do wymarzonej szkoły średniej. 

Egzamin sprawdza niezbędną wiedzę i umiejętności z trzech podstawowych przedmiotów szkolnych: języka polskiego, matematyki i języka obcego. W tym roku szkolnym nastąpiły pewne zmiany, o których każdy ósmoklasista powinien pamiętać. Uczniowie sugerują, że to pretekst do tego, aby szukać dodatkowych pomocy w sieci.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Przecieki - egzamin ósmoklasisty

Przecieki maturalne to jedna z najpopularniejszych fraz wyszukiwanych w sieci. Maturzyści liczą, że na kilka tygodni przez egzaminem dojrzałości, uda się im znaleźć dodatkową pomoc, a nawet konkretne zadania, czy motywy literackie. Przecieki to tzw. ostatnia deska ratunku dla tych, którzy w ostatnim czasie nie przykładali się do nauki i liczą na szczęście. Niestety, ale publikacja arkuszy w sieci tuż przed maturą nie jest możliwa.

W sieci pojawia się sporo głosów o tym, że na egzaminie ósmoklasisty z języka polskiego pojawi się motyw patriotyzmu i pojawią się wypracowania z "Kamieni na szaniec" i "Opowieści wigilijnej". Czy to możliwe? Przekonamy się 24 maja. Jednak jedna z ósmoklasistek, która w tym roku zdaje egzamin ósmoklasisty, przykuła uwagę wpisem, który snuje pewną teorię:

A wy słyszeliście, że taka pani, która dobrze obstawiła lekturę i temat na maturę 2022, nam na egzamin obstawia kamienie na szaniec/opowieść wigilijna, a temat cierpienie i chyba patriotyzm 

- zdradziła. 

Egzamin ósmoklasisty (zdjęcie ilustracyjne)Kiedy są egzaminy ósmoklasisty 2022? Pozostało mało czasu

Czy jest szansa, że arkusz pojawi się w sieci nieco wcześniej?

Arkusze CKE na egzamin ósmoklasisty dostępne w sieci kilka tygodni przed egzaminami są przygotowywane przez oszustów, którzy tylko czekają na zestresowanych uczniów. Niekiedy w wyszukiwarce Google można prześledzić zainteresowanie wyszukiwanych przez użytkowników fraz, lecz nie powinno się tym sugerować. Uczniowie uczą się, dlatego sprawdzają dane pojęcia i treści.

Wyniki rekrutacji do szkółRekrutacja do szkół średnich 2022. Uczniom pozostało mało czasu

Lektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2022

Uczniowie klas VIII szkół podstawowych wśród lektur obowiązkowych znajdą następujące pozycje:

 • Charles Dickens, Opowieść wigilijna;
 • Aleksander Fredro, Zemsta;
 • Jan Kochanowski, wybór fraszek i trenów, w tym tren VII i VIII;
 • Aleksander Kamiński, Kamienie na szaniec;
 • Adam Mickiewicz, Reduta Ordona, Śmierć Pułkownika, Świtezianka, Dziady cz. II, Pan Tadeusz (całość);
 • Antoine de Saint-Exupéry, Mały Książę;
 • Henryk Sienkiewicz, Quo vadis, Latarnik;
 • Juliusz Słowacki, Balladyna;
 • wiersze wybranych poetów.

Ósmoklasiści powinni przygotować się także z dodatkowych pozycji literackich:

 • wybrane pieśni oraz treny I i V Jana Kochanowskiego,
 • wybrany utwór z cyklu Sonety krymskie Adama Mickiewicza,
 • Ignacy Krasicki, Żona modna,
 • Sławomir Mrożek, Artysta,
 • Stefan Żeromski, Syzyfowe prace,
 • Melchior Wańkowicz, Tędy i owędy (wybrany reportaż).

Lektury - zdjęcie ilustracyjneLektury obowiązkowe egzamin ósmoklasisty 2022. W tym roku nastąpiła ważna zmiana. "To jakiś horror"

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: