Wyciek arkusza maturalnego. Tym razem z rozszerzonego angielskiego. CKE komentuje

Maturzyści pisali dziś maturę z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym. Jak się okazuje, jeszcze w trakcie trwania egzaminu do sekretariatu Centralnej Komisji Egzaminacyjnej wpłynęły zrzuty ekranu z prywatnej rozmowy, na której widać zdjęcia całego arkusza maturalnego. CKE bada sprawę.

Więcej na temat tegorocznych matur przeczytasz na stronie głównej Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Kolejny wyciek arkuszy maturalnych? CKE zabiera głos

Arkusze z języka angielskiego na poziomie rozszerzonym zostały dostarczone do szkół przez specjalnych kurierów w piątek 6 maja. Każdy test powinien przez cały weekend pozostać w zapieczętowanych kopertach zbiorczych. Okazuje się, że po raz kolejny mogło dojść do złamania regulaminu przeprowadzania matur. Centralna Komisja Edukacyjna przygląda się sprawie i zapewnia, że wyciągnie konsekwencje. 

Mamy zgłoszenie, badamy sprawę pod kątem prawnym i jeśli nasze przypuszczenia o wycieku się potwierdzą, zgłosimy kolejną sprawę do prokuratury

 - poinformował dyrektor CKE Marcin Smolik w rozmowie z portalem tvn24.pl. Co, jeśli prokuratura ustali, że rzeczywiście doszło do ujawnienia treści egzaminów maturalnych przed ich rozpoczęciem? Szef CKE podkreślił, że nie ma mowy o szerokim unieważnieniu egzaminu. Natomiast będą wyciągnięte konsekwencje wobec osób, którym udowodni się wcześniejszą znajomość tematów.

Zdjęcie ilustracyjne.Przeciek na maturze z angielskiego. CKE zawiadomiła prokuraturę

Na maturze z języka angielskiego na poziomie podstawowym wyciekł temat wypracowania. Została powiadomiona prokuratura

Przypomnijmy, że podobna sytuacja miała miejsce podczas egzaminu dojrzałości z języka angielskiego na poziomie podstawowym. Chwilę przed zakończeniem matury, w mediach społecznościowych pojawiły się pierwsze doniesienia od zdających, że treść jednego z zadań była znana już wcześniej. Okazało się, że przed godziną 8 w sieci pojawiło się zdjęcie z tematem wypracowania dotyczącego postu na bloga na temat kupna roweru. Użytkowniczka napisała post: "Nieoficjalne przecieki" i udostępniła zdjęcie z tematem jednego z zadań. Konto na Twitterze (@itakzmienie), z którego opublikowano nieoficjalne przecieki, zostało usunięte.

Dyrektor CKE wskazał, że "na zdjęciu, które jest dostępne w internecie, przy zdjęciu zadania egzaminacyjnego, jest widoczna godzina przed egzaminem". Złożono zawiadomienie do prokuratury.

Złożyliśmy zawiadomienie do prokuratury

- poinformował dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik, pytany o ewentualny przeciek.

Matura z matematyki w III LO we WrocławiuMaturzyści są po maturze z angielskiego. "Miazga będzie na rozszerzeniu"

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Jak pomóc Ukrainie? Gazeta.pl łączy siły z PCPMGazeta.pl łączy siły z PCPM, by wspierać Ukrainę. Sprawdź, jak możesz pomóc

Więcej o: