W maju uczniowie rezygnują z dojazdów do szkół samochodami i transportem miejskim. Wsiadają na rowery

Tegoroczna edycja kampanii Rowerowy Maj rozpoczęła się 4 maja i potrwa do końca miesiąca. W tym czasie przedszkolaki i uczniowie szkół podstawowych, którzy biorą udział w akcji, mają za zadanie docierać do swoich placówek na rowerach, hulajnogach, rolkach i deskorolkach. W maju samochody i autobusy są passe.

Więcej tematów związanych z rodzicielstwem na stronie Gazeta.pl

Rowerowy Maj to największa w Polsce kampania społeczna, która promuje zdrowy tryb życia wśród dzieci, zarówno przedszkolaków, jak i tych uczęszczających do szkoły. Jest też skierowana do nauczycieli, rodziców i opiekunów. 

Rowerowy Maj, poprzez zabawę połączoną z elementami rywalizacji, popularyzuje rower jako środek transportu do szkoły, uczy dobrych i zdrowych nawyków, które utrzymują się również po zakończeniu kampanii. Rowerowy Maj skutecznie zmienia okolice szkół i przedszkoli na bardziej bezpieczne i przyjazne rowerzystom, zmniejszając liczbę samochodów dowożących dzieci i motywując samorządy do inwestycji prorowerowych

- czytamy na stronie kampanii

Rowerowy maj. Na czym polega ta akcja? 

W dużym uproszczeniu to konkurs, który ma zachęcić dzieci i młodzież do aktywności fizycznej. Każdy przedszkolak, uczeń i nauczyciel, który w maju dotrze do swojej placówki na rowerze, hulajnodze, rolkach czy deskorolce, dostaje naklejkę do rowerowego dzienniczka i na wspólny plakat klasowy (naklejki rozdają wychowawcy). Im więcej takich aktywnych przejazdów, tym więcej naklejek, a najaktywniejsi uczestnicy, klasy i placówki dostają nagrody - nagrody pieniężne, wycieczki do muzeów, puzzle, magnesy, skarpetki etc.

Zobacz wideo Przyzwyczajenia, trendy, zalecenia medyczne i dobre rady. Czyli skąd właściwie brać wiedzę o pielęgnacji noworodka?

Coraz więcej chętnych

Pierwsza edycja Rowerowego Maja odbyła się w 2014 roku w Gdańsku i wzięło w niej udział 25 tamtejszych szkół podstawowych. Poprzednia edycja odbyła się w 33 miastach i gminach, wzięły w niej udział zarówno placówki (w sumie 511) z dużych miast, jak i te ze wsi. W tym roku udział zadeklarowało 46 gmin.

Wspólnym mianownikiem jest fakt, że Rowerowy Maj sprawdził się wszędzie, niezależnie od wielkości miasta, doświadczenia, czy nawet stanu infrastruktury rowerowej. Większość miast, gmin i placówek, które wzięły udział w poprzednich edycjach kampanii, rekomenduje ją innym samorządom, a same zadeklarowały chęć uczestnictwa w następnej edycji

- czytamy na stronie kampanii.

Edziecko.pl. jest dla Was i to dla Was cały czas piszemy na różne tematy. Nie oznacza to jednak, że Ukraina schodzi na dalszy plan. To cały czas bieżąca i bardzo istotna kwestia. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie tutaj: wiadomości.gazeta.pl i tu: edziecko.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA