Przecieki na maturze? Twierdzenie Talesa dominuje na Podlasiu

5 maja 2022 roku maturzyści piszą egzamin maturalny z podstaw matematyki. Jak co roku, przed przystąpieniem do matury szukają możliwych przecieków. Wśród wyszukiwań na Podlasiu dominuje to dotyczące twierdzenia Talesa.

Interesujesz się informacjami związanymi z nauką? Podobne wiadomości znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Co czyni rekiny tak przerażającymi? Poza szczękami oczywiście [PRACOWNIA BRONKA]

Poszukiwanie przecieków przed podlaskich maturzystów owiane jest już legendą. Zdarzało się tak, że wiedzieli szybciej, co będzie na maturze. Przed egzaminem dojrzałości masowo wyszukują informacji na temat twierdzenia Talesa. Tak wynika z danych opublikowanych przez Google Trends.

Podlasie. Maturzyści googlują twierdzenie Talesa. Czy będzie na egzaminie?

Co roku osoby przystępujące do matury przekopują internet w poszukiwaniu możliwych przecieków. W przypadku języka polskiego wpisują różne lektury, mając nadzieję, że któraś z nich pojawi się na egzaminie. Przed maturą z matematyki, która odbędzie się 5 maja 2022 roku o godzinie 9, maturzyści z Podlasia zaczęli wpisywać frazę "twierdzenie Talesa". Czy zadanie, w którym wzory będą uwzględnione pojawi się na maturze? Tego dowiemy się po zakończeniu egzaminu z matematyki podstawowej. 

Twierdzenie Talesa. Z czym to się je?

Jest to jeden z działów matematyki. Dotyczy ono tak zwanej geometrii euklidesowej. Twierdzenie to według tradycji sformułował Tales z Miletu - filozof, matematyk i uczony z Grecji. 

Jeżeli dany jest kąt, którego ramiona są przecięte prostymi równoległymi, to odcinki powstałe w wyniku przecięcia tych prostych na jednym ramieniu kąta, są proporcjonalne do odpowiednich odcinków z drugiego ramienia kąta

- tak brzmi treść twierdzenia Talesa. Inaczej mówiąc: jeśli przetniemy kąt liniami prostymi równoległymi, to stosunki otrzymanych odcinków będą równe. 

Podlasie. Inne przecieki maturalne. W "topce" równania kwadratowe

Maturzyści wpisują również inne hasła. Najczęściej pojawiają się:

  • równania kwadratowe,
  • sześcian wzory,
  • działania na potęgach,
  • liczby pierwsze.

Warto dodać, że zadania, w których należy wykazać się znajomością tych tematów, często pojawiały się na egzaminach w latach poprzednich. 

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA