Matura matematyka - co wziąć? Brak tych przyborów może utrudnić pisanie egzaminu

Matura z matematyki coraz bliżej. "Co wziąć?" - to istotne pytanie dla uczniów, którzy wolą nie ustawiać się w kolejce po dostępne na sali przybory. Przypominamy, o czym warto pamiętać.

Egzaminy maturalne rozpoczęły się w środę 4 maja i potrwają do poniedziałku 23 maja. Jak co roku, w pierwszej kolejności uczniowie zmierzyli z językiem polskim na poziomie podstawowym. W czwartek 5 maja podejdą do egzaminu z matematyki, zaś w piątek 6 napiszą egzamin z języka obcego nowożytnego, również na poziomie podstawowym.

Matura matematyka - co wziąć?

Więcej artykułów dotyczących edukacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Zarobki nauczycieliNauczyciele nie dostaną 20 proc. podwyżki. "Posłowie PiS byli przeciw"

Matura z matematyki rozpocznie się o godzinie 9:00 i potrwa 170 min. Egzamin składa się z trzech części:

  • zadań zamkniętych  (do każdego pytania podane są cztery odpowiedzi, spośród których należy wybrać jedną prawidłową)
  • zadań otwartych (wymagających udzielenia  odpowiedzi wraz z krótkim uzasadnieniem)
  • zadań otwartych (wymagających udzielenia jak najbardziej wyczerpujących odpowiedzi)

Aby zaliczyć egzamin, należy uzyskać minimum 30 proc. punktów.

Nie ulega wątpliwości, że matura dla wielu osób wiąże się z dużym stresem. W zaistniałych okolicznościach łatwo jest zapomnieć o przedmiotach, które można wnieść na salę. Niektóre z nich znacznie ułatwią rozwiązywanie zadań. Oto przydatna lista:

  • Dowód osobisty - każdy maturzysta ma obowiązek wnieść na salę dokument potwierdzający jego tożsamość (dowód osobisty lub paszport). Bez tego nie zostanie dopuszczony do egzaminu.

  • Długopis z czarnym tuszem - ważne, aby nie był niebieski. Najlepiej wziąć ze sobą dwa zapasowe w sytuacji, gdyby któryś się wypisał.

  • Ołówek i gumka do ścierania - przydadzą się przy wykonywaniu obliczeń na brudno. Maturzyści powinni jednak pamiętać, że obliczenia zapisane ołówkiem nie będą sprawdzane przez egzaminatora.

  • Linijka, cyrkiel, prosty kaltuklator - te przybory ułatwią zdającym rozwiązywanie zadań (możliwe, że placówki udostępnią je w kilku sztukach, ale by uniknąć stresu, lepiej mieć te przybory przy sobie)

  • Chusteczki higieniczne - mogą zostać wniesione na salę, ale tylko bez opakowania.

  • Butelka z wodą - najlepiej, gdyby była bez etykiety.

Na egzamin nie można wnieść piórników, torebek, zeszytów, książek, jedzenia oraz plecaków. Nie trzeba również zabierać tablic matematycznych, gdyż szkoła udostępni je zdającym.

To zadanie zaskoczyło maturzystów. 'Wyższa kombinatoryka, a to dopiero język polski'Zadanie zaskoczyło maturzystów. "Wyższa kombinatoryka, a to dopiero polski"

Więcej o: