Zadanie zaskoczyło maturzystów. "Wyższa kombinatoryka, a to dopiero język polski"

Zadania na maturze z języka polskiego wzbudzają dużą ciekawość wśród rodziców, nauczycieli, ale przede wszystkim samych uczniów, którzy przystąpili do egzaminu dojrzałości. Maturzyści wskazali zadanie, które przysporzyło im najwięcej kłopotów. - To chyba było zadanie przy którym siedziałam najdłużej. Niestety z tego fragmentu nie dało się zbyt dużo wyczytać - mówi maturzystka w rozmowie z eDziecko.pl.

Więcej treści znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl >>>

4 maja o 9:00 uczniowie zmierzyli się z egzaminem maturalnym z języka polskiego na poziomie podstawowym. Potrwał on 170 minut i był nieco łatwiejszy, niż w poprzednich latach. Żeby zdać maturę, należy uzyskać co najmniej 30 proc. punktów z przedmiotów obowiązkowych (egzaminów z przedmiotów dodatkowych nie da się nie zdać). W sytuacji, gdy ktoś zdobędzie mniej niż 30 proc. punktów, może spróbować swoich sił w przyszłym roku. W sieci pojawiają się już pierwsze relacje maturzystów. Zapytaliśmy uczniów, co było dla nich najtrudniejsze i co spowodowało niemałe zaskoczenie. Maturzyści jednogłośnie wskazali jedno z zadań.

Zobacz wideo Jak będą wyglądały matury 2023? Czy może na nie wpłynąć pandemia?

Maturzyści narzekają na jedno z zadań tekstowych. "Mam wrażenie, że zawaliłam to"

Emocje po maturze z języka polskiego nie ustają. Maturzyści sprawdzają odpowiedzi i dzielą się wynikami egzaminu. Choć ich nastroje są optymistyczne, to po głębszej analizie, zdradzają, że jedno z zadań tekstowych nie tyle przysporzyło kłopotu, ale przede wszystkim zdziwiło. Był przy nim podany fragment lektury z gwiazdką.

To zadanie zaskoczyło maturzystów. 'Wyższa kombinatoryka, a to dopiero język polski'To zadanie zaskoczyło maturzystów. 'Wyższa kombinatoryka, a to dopiero język polski' Screen/CKE

Poniżej prezentujemy odpowiedź na to zadanie:

Matura 2022. Arkusz z języka polskiegoMatura 2022. Arkusz z języka polskiego archiwum prywatne

"Siedziałam nad tym zadaniem kwadrans. Zaskoczyło mnie to pytanie"

Nie wiedziałam co to może znaczyć te życie na poczytaniu i mam wrażenie, że zawaliłam to zadanie. Oczywiście wiedziałam, że ten fragment to "Lalka" Bolesława Prusa więc chociaż punkt udało się zebrać

- twierdzi Marta. Z kolei inna maturzystka przyznaje, że sporo czasu zajęło jej rozwiązanie tego zadania. Zapewnia, że teraz czeka na matematykę, która jest zdecydowanie trudniejszym egzaminem.

Siedziałam nad tym zadaniem kwadrans. Zaskoczyło mnie to pytanie. Chciałam być pewna swoich odpowiedzi. To była wyższa kombinatoryka, a to dopiero język polski. Jutro będzie gorzej, jestem pewna. 

- dodaje Wiktoria.

Tak, to chyba było zadanie przy którym siedziałam najdłużej. Niestety z tego fragmentu nie dało się zbyt dużo wyczytać. Fakt, jeśli ktoś czytał "Lalkę", to przecież wiedział, że Wokulski był romantykiem. Tak, czy siak, to zadanie mało punktowane więc nie ma co przeżywać.

- przyznaje Maja i dodaje, że sama miała problem z zadaniem dotyczącym wyboru prawdy lub fałszu. Maturzystka przyznała, że nie miała pojęcia co oznacza pojęcie, kiedy tekst się dynamizuje więc strzelała.

Już jutro uczniowie będą zmagać się z matematyką, a 6 maja - część z nich - przystąpi do egzaminu z języka angielskiego na poziomie podstawowym.

Najnowsze informacje z Ukrainy po ukraińsku w naszym serwisie ukrayina.pl.

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. Więcej informacji w artykule:

Więcej o: