Tradycja - "Pan Tadeusz". Ten motyw pojawił się na maturze z polskiego

4 maja 2022 roku maturzyści zmierzyli się z egzaminem z języka polskiego. Wśród pytań pojawiło się jedno dotyczące tradycji w "Panu Tadeuszu". W czym objawia się ten motyw?

Interesujesz się tematami związanymi z nauką? Więcej informacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Żelowy gniotek do walki ze stresem. Pewnie nie wiecie, jak łatwo zrobić go w domu [PRACOWNIA BRONKA]

Motyw tradycji bardzo często pojawiał się w twórczości Adama Mickiewicza. Szczególnie widoczne jest to w epopei "Pan Tadeusz". Tegoroczni maturzyści musieli napisać wypracowanie, które odnosiło się właśnie do tej lektury. Do wyboru był również temat, w którym trzeba było wykazać się znajomością treści "Nocy i Dni" Marii Dąbrowskiej. Maturzyści mogli także pokusić się o analizę i interpretację wiersza. 

Tradycja w "Panu Tadeuszu". Motyw ten pojawił się na tegorocznej maturze

Dokładny temat nie jest jeszcze znany, ale wiadomo już, że na egzaminie pojawił się "Pan Tadeusz". Maturzyści musieli napisać rozprawkę na temat motywu tradycji, który w tej lekturze zajmuje bardzo ważne miejsce. Mickiewicz obszernie opisuje różne zwyczaje szlacheckie, takie jak polowanie, grzybobranie, pojedynkowanie się lub uczty. Bohaterowie książki śpiewali pieśni patriotyczne, a każdą uroczystość rozpoczynali polonezem. Z epopeją najbardziej kojarzy się "czarna polewka", którą częstowano zalotnika. Zupa ta była symbolem odrzucenia propozycji zamążpójścia. Otrzymał ją Jacek Soplica, który starał się o rękę Ewy Horeszkówny. W poemacie szeroko omówione zostały również tradycje związane z zawieraniem małżeństw i traktowaniem kobiet w towarzystwie. Wieszcz narodowy poświęcił także kilka wersów swego dzieła na opis bigosu. 

Motyw tradycji w "Panu Tadeuszu" nie był jedynym tematem

Maturzyści mogli wybierać między trzema tematami. Drugi odnosił się do treści "Nocy i Dni" autorstwa Marii Dąbrowskiej. W arkuszu znalazł się również wiersz, który należało zinterpretować i przeanalizować. Dokładne tematy poznamy o godzinie 14. Wtedy CKE (Centralna Komisja Egzaminacyjna) opublikuje arkusze.

W zeszłym roku na maturze pojawiła się "Lalka" Bolesława Prusa. Maturzyści zastanawiali się nad rolą ambicji w osiąganiu celu przez człowieka. Egzaminowani do wyboru mieli również temat "Miasto – przestrzeń przyjazna czy wroga człowiekowi?". Do napisania wypracowania na ten temat potrzebna była znajomość "Ziemi Obiecanej" Władysława Reymonta.

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA