Matura z polskiego 2022. Temat z "Pana Tadeusza" budzi kontrowersje. "W CKE brakuje pomysłów"

Dziś odbyła się matura z języka polskiego na poziomie podstawowym. Odkąd w sieci pojawiły się pierwsze doniesienia dotyczące tematów rozprawek, emocje nie słabną. Uczniowie mogli napisać swoje prace na podstawie "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej, albo "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza. Szczególnie drugi temat wzbudził kontrowersje.

Więcej informacji na temat tegorocznych matur znajdziesz na Gazeta.pl.

Każdego roku arkusze maturalne z języka polskiego podzielone są na dwie części. Najpierw uczniowie muszą odpowiedzieć na pytania zamknięte i otwarte, a później przejść do napisania rozprawki na jeden z tematów zaproponowanych przez Centralną Komisję Egzaminacyjną. Tegoroczni maturzyści już przed egzaminem podejrzewali, że w tym roku, wybór CKE padnie na "Pana Tadeusza" Adama Mickiewicza i mieli rację. Temat jednak wzbudził sporo kontrowersji.

Zobacz wideo Dwóch maturzystów zniszczyło podświetlany pylon przed budynkiem policji w Sochaczewie.

Matura z polskiego 2022. Temat z "Pana Tadeusza" budzi kontrowersje

Jeszcze zanim skończył się egzamin maturalny, uczniowie, którzy wyszli z sali przed czasem, podzielili się swoimi wrażeniami. Na egzaminie podstawowym z języka polskiego pojawiły się następujące tematy rozprawki:

  • Czym dla człowieka może być tradycja? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanego fragmentu "Pana Tadeusza", całego utworu Adama Mickiewicza oraz innego tekstu kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 wyrazów.
  • Kiedy relacja z drugim człowiekiem staje się źródłem szczęścia? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do fragmentu "Nocy i dni" Marii Dąbrowskiej oraz do wybranych tekstów kultury. Twoja praca powinna liczyć co najmniej 250 słów.

30-latkowie twierdzą, że nie ściągali. Sądzą się o maturę z 2011 roku30-latkowie twierdzą, że nie ściągali. Sądzą się o maturę z 2011 roku

O ile drugi temat został uznany przez internautów za ciekawy, o tyle połączenie tradycji z "Panem Tadeuszem" nie przypadło wielu osobom do gustu. 

Takie rzeczy mogą pojawiać się na egzaminie ósmoklasisty, nie na maturze
Temat z tradycją już był, ale w zestawieniu z "Lalką". Chyba w CKE brakuje pomysłów
Prosty temat

- pisali. A wy jak uważacie?

'Noce i dnie' na maturze. Uczeń opublikował pytanie. 'Napisałby to ósmoklasista'"Noce i dnie" na maturze. Uczeń zrobił zdjęcie arkusza. "Napisałby to ósmoklasista"

Więcej o: