Przecieki matura 2022. Co czeka uczniów na egzaminie z języka polskiego?

Tegoroczne matury zaczną się lada moment. Egzamin z języka polskiego odbędzie się już dzisiaj - 4 maja punktualnie o 9:00. Jak co roku w sieci pojawia się masa informacji na temat przecieków maturalnych, sprawdzamy, czy pomimo zaostrzenia procedury CKE doszło do przedwczesnego ujawnienia egzaminów.

Więcej ciekawych informacji znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Dosłownie za kilkanaście minut rozpoczną się egzaminy z języka polskiego. W tym roku do matury przystąpi blisko 290 tysięcy absolwentów. Według doniesień wielu z nich w sieci pojawiły się przecieki matur 2022. 

Przecieki matura 2022 - co czeka uczniów?

Pomimo zaostrzenia procedur, do sieci trafiły arkusze maturalne CKE. Informacja ta wywołała spore zamieszanie wśród tegorocznych maturzystów. Jak co roku, także przed maturą 2022, Twitter jest zalewany prośbami internautów o przecieki z Podlasia. To właśnie tam znalazły się pierwsze informacje i tematy egzaminów. Na liście tematów, które najprawdopodobniej znajdą się na tegorocznych maturach, nie brakuje motywów z romantyzmu - nic dziwnego, ponieważ ten rok został okrzyknięty tym hasłem. Uczniowie mogą się spodziewać także innych zagadnień:

  • Motyw cierpienia w "Dziadach"
  • Motyw przemiany w "Dziadach"
  • Funkcje dworku szlacheckiego
  • Przemiana Gustawa Konrada
  • Czy miłość do ojczyzny kształtuje człowieka na całe życie na podstawie "Dziadów"
Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Uczniowie powinni jednak uważać na fake newsy i inne zabiegi, które mogą niekorzystnie wpłynąć na wyniki egzaminów. Na Tweeterze znalazł się także wpis, który przestrzega przed dezinformacją. 

Jakie tematy znajdą się na maturze z języka polskiego w 2022? 

Opublikowane zostały także dwa tematy, które mogą pojawić się na tegorocznej maturze z języka polskiego i brzmią następująco: 

  • Nowoczesność czy tradycja - co umacnia ludzi w społeczeństwie. Na podstawie: Ferdydurke, Tango i Pana Tadeusza
  • Czy cierpienie uszlachetnia

Wśród popularnych w sieci pomysłów na motywy na maturze z polskiego pojawiają się m.in.: „Dziady" Adama Mickiewicza, ale też takie tematy jak: motyw cierpienia, motyw przemiany, motyw miłości do ojczyzny i patriotyzmu, motyw podróży, motyw rozłąki, motyw miłości do drugiej osoby.

***

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o: