Lektury obowiązkowe na maturę z polskiego: te tytuły musisz znać, aby zdać egzamin

Jak zdać maturę z języka polskiego? Pytanie to zawsze zadaje sobie wielu maturzystów - nie inaczej jest w tym roku. Absolwentów szkół średnich czeka teraz stresujący czas. By dobrze przygotować się do tego egzaminu, warto powtórzyć obowiązkowe lektury szkolne.

Zbliża się okres zdawania egzaminów maturalnych. To dla abiturientów duży stres. Aby go zminimalizować, warto podczas długiego weekendu przypomnieć sobie najważniejsze zagadnienia obowiązkowych lektur z języka polskiego, bo to właśnie ten egzamin odbędzie się jako pierwszy. 

Jak skutecznie przyswoić wiedzę i zwiększyć swoje szanse zdania egzaminu pisemnego?

Zobacz wideo Znane są już terminy matur 2020. Oto daty

Przeczytaj więcej na stronie głównej Gazeta.pl

Lista lektur obowiązkowych na maturę z języka polskiego - te tytuły musisz znać!

  • "Bogurodzica";
  • Jan Kochanowski – wybrane pieśni, treny i psalm;
  • Adam Mickiewicz - "Dziady", część III;
  • Adam Mickiewicz - "Pan Tadeusz";
  • Bolesław Prus - "Lalka";
  • Stanisław Wyspiański -"Wesele";
  • Bruno Schulz – wybrane opowiadania;
  • Witold Gombrowicz - "Ferdydurke".

Lektury obowiązkowe na maturę z języka polskiego - jak przyswoić materiał?

  1. Połącz treść lektur z tłem epoki - dużo łatwiej analizować tekst lektury, mając świadomość, z której epoki pochodzi i czym się charakteryzował ten okres w historii. Dobrze jest również zastanowić się nad znaczeniem tytułu i tym, jakie informacje ze sobą niesie.

  2. Powtórz bohaterów i ich sylwetki - dowiedz się, jakie były motywy ich działań. Pamiętajmy o tym, że teksty, które weszły do kanonu literatury, stanowią kopalnię wiedzy o postawach ludzkich.

  3. Powtórz ważne monologi, rozstrzygające sceny i inne ważne fragmenty z wybranych lektur. Są one szczególnie istotne, ponieważ są odzwierciedleniem myśli, postaw i osobowości bohaterów. Rozważ, co doprowadziło bohaterów do sytuacji, w jakiej się znaleźli, czym się kierowali, jakie wartości wyznawali. Zrozumienie ich postaw znacznie ułatwi przyswojenie materiału.

  4. "Tam sięgaj, gdzie wzrok nie sięga", czyli pamiętaj, po co przystępujesz do egzaminu dojrzałości - zwiększasz swoje powodzenie na maturze, kiedy wiesz, co motywuje cię do jej przystąpienia. Obojętnie, czy chcesz dostać się na wybrany kierunek studiów, czy tylko zakończyć obowiązkowy etap kształcenia, wewnętrzna motywacja powinna zachęcić cię do utrwalenia wiedzy potrzebnej do zdania.

  5. Czytanie lektur i w ogóle literatury polskiej i światowej wnosi bardzo dużo w nasz rozwój intelektualny. Książki zwiększają zasób naszego słownictwa, dają nam wiedzę o życiu, kulturze. Mając tego świadomość, nie będziesz myśleć o nich tylko w kontekście przedmiotu "do zaliczenia" w szkole.

Edziecko.pl jest dla Was i dla Was piszemy o życiu rodzinnym. Nie oznacza to jednak, że nie pamiętamy i nie myślimy o Ukrainie. Wszystkie najważniejsze informacje znajdziecie w tych miejscach: wiadomości.gazeta.pl, kobieta.gazeta.pl/ukraina.

Więcej o:
Copyright © Agora SA