Nauczyciele nie dostaną 20 proc. podwyżki. "Posłowie PiS byli przeciw"

Zarobki nauczycieli są najgorsze od lat, a poprawka do nowelizacji Karty nauczyciela zakładająca 20 proc. podwyżki została odrzucona za sprawą polityków PiS. "Pensje nauczycieli zaczynają się od kwoty 2949 zł brutto i z tego powodu mamy kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach" - przypomina ZNP.

Zarobki nauczycieli w odniesieniu do płacy minimalnejnajniższe od lat. W 2007 roku nauczyciel kontaktowy zarabiał o 54 proc. więcej, niż wynosiła płaca minimalna, w 2011 roku 62 proc. więcej, w 2015 roku o 33 proc. więcej, zaś w 2022 roku pensja nauczyciela kontaktowego to 3034 zł brutto, czyli zaledwie o 24 zł (niecały procent więcej) od płacy minimalnej. Okręg Łódzki ZNP porównał, jak na tle innych europejskich krajów wyglądają obecnie zarobki początkującego nauczyciela w stosunku do płacy minimalnej. Okazało się, że wśród krajów OECD jedynie Węgry, Grecja i Słowacja zapewniają nauczycielom niższe wynagrodzenia niż w Polsce.

Nauczyciele nie dostaną podwyżek?

Więcej artykułów dotyczących edukacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Matura (zdjęcie ilustracyjne)Terminy matur zbliżają się wielkimi krokami. Ile trwają egzaminy w 2022 r.?

Nagranie z warszawskiego kościoła robi furorę. Piękny gest księdza wobec Ukraińców"Wybrała imię na bierzmowanie. Ksiądz odmówił jej, bo brzmi prześmiewczo"

Okręg Łódzki ZNP zwrócił uwagę na fakt, że obecnie w polskich szkołach brakuje 10 tys. nauczycieli. Sejmowa komisja odrzuciła jednak senacką poprawkę do nowelizacji Karty nauczyciela zwiększającą podwyżki dla pedagogów o 20 proc. Do jej przegłosowania zabrakło zaledwie jednego głosu. Zgodnie z nowelizacją przegłosowaną wcześniej przez Sejm nauczyciele od maja dostaną podwyżkę średniego wynagrodzenia o 4,4 proc.

Podwyższenie wynagrodzenia o 4,4 proc. w dobie inflacji szacowanej na ok. 13,5 proc. na koniec roku oznacza realne zmniejszenie wynagrodzeń nauczycieli. A jest to grupa zawodowa, która nie podniesie cen swoich usług, tak jak to się dzieje w gospodarce rynkowej

– uzasadniał senator Wojciech Konieczny na posiedzeniu komisji.

Była minister edukacji Krystyna Szumilas opublikowała na Twitterze wyniki głosowania. Okazało się, że przeciw 20 proc. podwyżkom dla nauczycieli opowiedziało się 18 polityków PiS. Jej wpis skomentowało ZNP.

 Pensje nauczycieli zaczynają się od kwoty 2949 zł brutto i z tego powodu mamy kryzys kadrowy w szkołach i przedszkolach. Przed chwilą w Sejmie posłowie PiS nie poparli poprawki ZNP o 20 proc. podwyżkach dla nauczycieli

- podsumowano.

198-05-11 Makow Maz. Matury pisemne z jezyka polskiego. LO im. Marii Curie-Sklodowskiej. Slawomir OlzackiTak wyglądała matura w PRL-u. Zadania wypisane na tablicy i ciasto dla nauczycieli. "Wszyscy ściągali na maksa"

Więcej o: