Terminy matur zbliżają się wielkimi krokami. Kiedy wypadają i ile trwają egzaminy dojrzałości w 2022 roku?

Majowy egzamin dojrzałości zbliża się wielkimi krokami. To bardzo stresujący i ważny czas dla abiturientów, a także ich rodziców. Kiedy w tym roku wypadają matury? Ile trwają oraz w jakie dni wypadają? To wszystko wyjaśniamy w artykule poniżej.

Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Już wkrótce maturzyści zasiądą do egzaminu dojrzałości. Ten pierwszy poważny test jest przepustką na wymarzone studia. Podpowiadamy, w jakie dni wypadają tegoroczne matury oraz ile trwają poszczególne egzaminy. 

Terminy matur 2022 - kiedy wypada pierwszy egzamin? 

Zakończenie roku dla najstarszych uczniów liceum w tym roku wypada w piątek 29 kwietnia. Licealiści już wkrótce rozpoczną więc najdłuższe w życiu wakacje. Wystarczy jeszcze tylko napisać maturę i można będzie cieszyć się upragnioną wolnością.

Majówka okaże się jednak nieco stresującym czasem dla wszystkich, którzy przygotowują się do egzaminu dorosłości. Będzie to także ostatni dzwonek na nadrobienie zaległości z zakresu materiału. W tym roku dochodzi dodatkowy stres w postaci rozszerzonego przedmiotu, który w czasie pandemii był zawieszony. Każdy uczeń przystępujący do matury podchodzi bowiem do egzaminu z języka polskiego, matematyki oraz języka nowożytnego, musi także wybrać dodatkowy przedmiot w rozszerzonej formule. 

Zobacz wideo Zasady organizacji egzaminów w dobie pandemii. Co się zmieni?

Pierwsze dni matur zaczynają się już 4 maja i startują jak co roku o godz. 9:00 od egzaminu z języka polskiego. Kolejnym w tym dniu będzie egzamin z języka łacińskiego i kultury antycznej w zakresie poziomu rozszerzonego. Rozpoczęcie zaplanowane jest na godzinę 14:00. 

5 maja godzina 9:00 jest terminem pisemnego egzaminu z matematyki na poziomie podstawowym. Na ten dzień na 14:00 zaplanowana jest także historia muzyki - poziom rozszerzony.

Z kolei 6 maja o godz. 9:00 rozpocznie się egzamin z podstawowego poziomu języka angielskiego, a o 14:00 ruszą kolejne egzaminy językowe - język francuski - poziom podstawowy, język hiszpański - poziom podstawowy, język niemiecki - poziom podstawowy, język rosyjski - poziom podstawowy, język włoski - poziom podstawowy.

Harmonogram kolejnych egzaminów znajdziesz w naszym artykule: Kiedy są matury 2022? Egzamin będzie trudniejszy. Uczniowie nie nacieszą się majówką

Ile trwa matura z języka polskiego? 

Matura 2022 z języka polskiego na poziomie podstawowym rozpocznie się w środę, 4 maja 2022 roku o godzinie 9:00. Egzamin maturalny z języka polskiego jest podzielony na dwie części. W pierwszej uczniowie muszą rozwiązać arkusz zadań otwartych i zamkniętych, które polegają m.in. na czytaniu ze zrozumieniem, interpretacji wiersza, tworzeniu wypowiedzi i wyciągania wniosków na podstawie pracy z załączonymi tekstami. W drugiej części egzaminu zmierzą się z dłuższą wypowiedzią pisemną, czyli wypracowaniem. Będą wybierać spośród 2-3 tematów. Uczniowie na rozwiązanie testu i napisanie pisemnej części matury mają dokładnie 170 minut. 

Jak wygląda i ile trwa matura z angielskiego?

Uczniowie poza obowiązkowym egzaminem z języka polskiego i matematyki muszą wybrać także język nowożytny. Wybór najczęściej pada na język angielski, który jest najpopularniejszym obcym językiem. Egzamin językowy trwa dokładnie 120 minut i podzielony jest on na cztery części: 

  • rozumienie ze słuchu - 30 proc.
  • rozumienie tekstów pisanych - 30 proc.
  • znajomość środków językowych - 20 proc.
  • praca pisemna - 20 proc.

Za prawidłowo rozwiązany test otrzymać można łącznie 50 punktów. 40 za zadania zamknięte, a 10 za otwarte. Poziom egzaminu maturalnego z języka obcego określa się jako A2/B1.

***

Trwa rosyjska wojna przeciwko Ukrainie. Są informacje o zniszczonych domach, rannych i zabitych. Potrzeby rosną z godziny na godzinę. Dlatego Gazeta.pl łączy sił z Fundacją Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej (PCPM), by wesprzeć niesienie pomocy humanitarnej Ukrainkom i Ukraińcom. Każdy może przyłączyć się do zbiórki, wpłacając za pośrednictwem Facebooka lub strony pcpm.org.pl/ukraina. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.