Matura 2022 może zaskoczyć. Rok temu odwołano się do Shreka. Absolwentka: To jeszcze nic. U mnie był Zenek

Egzamin maturalny 2022 zbliża się wielkimi krokami. Wiele osób nie jest jednak przekonanych do dowolności w wyborze tekstów z języka polskiego. "Kolega na próbnej próbował udowodnić, że Harry Potter był patriotą" - wspomina absolwentka.

Zakończenie roku szkolnego 2021/2022 dla maturzystów wypada już w piątek 29 kwietnia. Nim uczniowie ostatnich klas szkół średnich będą mogli zacząć cieszyć się wakacjami, muszą najpierw stawić czoło egzaminom maturalnym. Wyniki, które osiągną zaważą na tym, czy dostaną się na wymarzone uczelnie.

Matura 2022 może zaskoczyć

Więcej artykułów dotyczących edukacji znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Jak co roku uczniowie muszą przystąpić obowiązkowo do trzech przedmiotów na poziomie podstawowym (języka polskiego, matematyki oraz języka obcego nowożytnego). Aby zdać maturę, należy otrzymać minimum 30 proc. z każdego z nich. Tym razem zdający muszą obowiązkowo przystąpić także do wybranego przedmiotu na poziomie rozszerzonym.

Egzaminy maturalne będą przebiegać zgodnie z poniższym harmonogramem:

4 maja 2022 (środa)

  • godzina 09:00: język polski - poziom podstawowy,

5 maja 2022 (czwartek)

  • godzina 09:00: matematyka - poziom podstawowy,

6 maja 2022 (piątek)

  • godzina 09:00: język angielski, poziom podstawowy,

Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w podcaście Radia Zet "Szkoła Marzeń" przyznał, że podstawa programowa z polskiego dużo uwagi przywiązywała do tworzenia tekstów kultury, co też sprawdza egzamin. Niestety, swoboda przy dobrze tekstów w przypadku wypracowań przyniosła nieoczekiwane skutki.

Doprowadziło to do sytuacji, że niekiedy zamiast lektur czyta się bryki, a maturę pisze się z Boba Budowniczego i Shreka. Nie mam nic przeciwko nim, ale jeśli cała praca sprowadza się do prozaicznych obserwacji z tych filmów bez pogłębionej analizy, to nie o to chodzi nam w maturze.

- twierdzi.

Absolwenci szkół średnich w rozmowie z portalem eDziecko.pl przyznali, że podczas pisania rozprawek im lub ich znajomym również zdarzyło się sięgnąć po nietypowe źródła.

U mnie też takie rzeczy się działy. Miałam motyw pracy i pasji. Znajomi odwoływali się do piosenek Zenka Martyniuka, bo zarabia duże pieniądze i lubi śpiewać.
Kolega na próbnej próbował udowodnić, że Harry Potter był patriotą.
Jak ludziom brakowało pomysłów, sięgali po stare dobre "Ranczo". Motywów od koloru do wyboru. Tam było chyba wszystko.

- wspominają absolwenci.

Więcej o:
Copyright © Agora SA